• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
İhtiras Fırtınası


Osmanlı İmparatorluğu'nun varlığının sonuna doğru yaklaştığı sancılı yıllarında, bir taraftan Padişah II. Abdülhamid baskıcı politikalarıyla iktidarını sürdürmeye çalışırken diğer taraftan Jön Türk Hareketi bu iktidarı sonlandırmak için çabalamaktadır.

Yaptığı hizmetlerin takdir edilmediğini, sakatlanınca da bir köşeye atıldığını düşünen Osmanlı paşası Recai Bey bu durumun sorumlusu olarak gördüğü Padişah’a karşı kuvvetli bir intikam duygusu beslemektedir. Bir erkek evlat gibi yetiştirdiği kızı Şeref’i de, kendi mücadelesinde yanına almıştır. Recai Bey, bu muhalif hareketin önemli isimlerinden gazeteci ve müzisyen Feyyaz Bey ile dikkat çekmeden ilişkisini sürdürmek için ondan kızı Şeref ve yeğeni Müjgan’a müzik dersi vermesini ister. Zamanla her iki kadın da Feyyaz’a ilgi duyar, Feyyaz ise Şeref’e âşık olmuştur.

Feyyaz’ın karşı çıkmasına karşın içinde bulunduğu muhalif hareket Abdülhamid’e karşı başarısız bir suikast girişiminde bulunur. Feyyaz suça katıldığı iddiasıyla tutuklanır. Recai Bey, Feyyaz’ı kurtarması için Şeref’i, kadınlara düşkünlüğü bilinen Haşim Bey’e gönderir. Şeref, Feyyaz’ı kurtarmak için Haşim Bey’in bütün isteklerine boyun eğer. İkili arasındaki bu süreç evlilikle sonuçlanır. Babası Şeref’i affetmeyecek, Feyyaz da Müjgan’la evlenecektir.

Şeref ve Haşim Bey arasındaki evlilik yolunda gitmeyince Şeref evini terk eder. Babası da kapıyı yüzüne kapatınca Feyyaz ve Müjgan’a sığınır. Feyyaz’la Şeref arasında sönmeyen aşk ateşi yeniden alevlenir. Müjgan durumu görse de her ikisinden de vazgeçemeyeceğini anlayarak eşini Şeref ile paylaşmaya razı olur.

Haşim’in intikam amacıyla Feyyaz’ı tuzağa düşürmeye çalışması hem Şeref’in hem de kendisinin canına mal olur. Müjgan doğan oğluna Şeref adını koyar. Yaptıklarına pişman olan Recai Bey de sonunda bir oğula kavuşmuş olur.

İhtiras Fırtınası, çatırdayan bir imparatorluk geri planında alev alan tutkulu bir aşkı başarıyla perdeye aktarıyor. Filmde, Türk sinemasının güçlü oyuncuları oldukça başarılı bir performans gösteriyor. Müjgan rolündeki Zuhal Olcay, oynadığı bu ilk sinema filmiyle 1984 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kucaklıyor.

Birbirlerine kardeş kadar yakın olmalarına karşın aynı erkeğe âşık olan ve birbirlerinden kopmaktansa onu paylaşmayı seçen iki kadın teması sinemamız açısından ilginç bir yenilik getiriyor.© 2013 www.erginciftci.com
Tüm Hakları Saklıdır.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın