• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125086
Üyelik Girişi
Toni


Birinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın farklı bölgelerinden insanlar için Fransa bir iş kapısı haline gelmiştir. İtalyan kökenli Toni de bu yeni gelenlerden biridir. Fransız evsahibesi Marie ile duygusal bir yakınlaşma yaşasa da Toni giderek nisbeten varlıklı İspanyol Josefa’ya ilgi duymaya başlar. Josefa’dan beklediği ilgiyi gören Toni birlikte güzel bir gelecek kurma planları kurarken Albert, Josefa’yı baştan çıkarır. Toni ile Marie ve Albert ile Josefa evlense de Toni Josefa’yı aklından çıkartamaz. Bu durumun farkında olan Marie bir intihara kalkıştıktan sonra Toni’den duygusal olarak kopar. Josefa’nın evliliği de Albert’in olumsuz özellikleri nedeniyle yolunda gitmemektedir. Josefa sonunda Albert’i vurarak öldürür. Toni olaya intihar süsü vermeye çalışsa da bunu başaramayınca cinayeti kendisi üstlenir. Kaçmaya çalışırken vurulan Toni son nefesini verirken üç yıl önce geldiği tren umutla dolu yeni yabancı işçileri getirmeye devam eder.

Jean Renoir, bu filmde sıradan insanların yaşam savaşını, bölgenin gerçek ortamı içinde gerçek kişilerle, kamerasının varlığını seyirciye unutturarak aktarmayı başarmıştır.

Luchino Visconti’nin yönetmen asistanı olarak yer aldığı bu film, İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin öncülleri arasında sayılmaktadır.© 2013 www.erginciftci.com
Tüm Hakları Saklıdır.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
765 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın