• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret127319
Üyelik Girişi
Tenten İstanbul'da


Tenten, sevimli köpeği Boncuk, Kaptan Haddock ve Profesör Turnusol nispeten sakin bir dönemdeyken Türkiye’den gelen bir mektup yeni bir serüvenin başlangıcı olur. Kaptan Haddock’a eski bir denizci dostu olan Kaptan Paparanic’den bir gemi miras kalmıştır. Kahramanlarımız soluğu büyük bir hevesle İstanbul’da alırlar. İstanbul Limanı’nda bekleyen muhteşem gemilerin arasında kendilerine bırakılan Altın Post adlı eski ve köhne gemiyi gördüklerinde önce büyük bir hayal kırıklığı yaşanır. Ne var ki ortaya çıkan Anton adlı gizemli bir adamın gemi karşılığında çok yüksek bir fiyat teklif etmesi geminin henüz bilmedikleri bir değeri olduğunu düşünmelerine neden olur. Bu cazip teklifi reddeden kahramanlarımız İstanbul’un güzelliklerini keşfederken başlarına bazı kazalar gelir. Gemiye yeni mürettebat alıp denize açıldıklarında da sabotajların ardı arkası kesilmez. Bütün bunların arkasında olan Anton, gemiyi her ne pahasına olursa olsun elde etmekte kararlı görünmektedir. Geminin gizemi araştırılırken buldukları bir fotoğraf onlar için en önemli ipucu olur. Geminin eski sahibi Kaptan Paparanic arkadaşlarıyla bir Güney Amerika ülkesi olan Tetaragua devrimine katılmış, bir hafta süren iktidarlarından sonra ülkeden kaçarak ayrılmak zorunda kalmış ancak bu sırada merkez bankasının altınlarını yanına almayı da ihmal etmemiştir. Kahramanlarımızın artık gizemin bu hazine ile ilişkili olduğundan kuşkuları kalmaz. Buldukları bir harita onları Yunanistan’da bir adaya kadar götürür. Hazine hiç beklemedikleri bir biçimde karşılarına çıkacaktır.

Belçikalı çizer Herge'nin dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten’in ilk beyaz perde denemesinin çekimleri İstanbul ve Atina’da yapılmıştır. Ülkemizde Tenten İstanbul’da adıyla 1963 yılında vizyona giren film Tenten’i çok sevdirmiş ve Türk çizerlerin gerçek yaratıcısından bağımsız Tenten maceraları çizmelerine ön ayak olmuştur.

Tenten İstanbul’da, Türk izleyicisine İstanbul’un renkli görüntülerini sunması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Filmin kahramanları İstanbul’un doğal ve tarihi mekânlarında dolaşırken kamera bize o yılların bir daha asla görülemeyecek güzelliklerini sunuyor.

Filmde Ulvi Uraz, Faik Çoşkun gibi Türk sinemasının emektarları da Türkçe konuşarak boy gösteriyor. Fransızca cümleler içinde zaman zaman "başıbozuk" gibi Türkçe kelimeler de duyuluyor. Ülkemizde iyi tanınan Fransız asıllı ünlü şarkıcısı Dario Moreno da önemli bir rolde oynuyor.

Filmde Dario Moreno’nun canlandırdığı Midas Papos’un antika eşyalarla döşeli mağazasında bir masa üstünde duvara yaslı görünen bir satranç tahtası duruyor.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Tenten İstanbul'da

Orijinal adı

Tintin et le Mystère de la Toison d'Or

İngilizce adı

Tintin and the Golden Fleece

Yönetmen

Jean-Jacques Vierne

Yapım yılı

1961

Yapımcı ülke

Fransa, Belçika

Orijinal dil

Türkçe, Fransızca, Yunanca

Süresi

104 dakika

Eserin yazarı

Hergé

Oyuncular

Jean-Pierre Talbot, Georges Wilson, Georges Loriot,  Darío Moreno,  Ulvi Uraz,  Faik Coşkun,  Kamer Sadık, Milo

IMDB Puanı

6.0

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
1328 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın