• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret160313
Üyelik Girişi
Korkunç Çığlık


Penny Applebee'nin anne ve babası yıllar önce boşanmış, küçük Penny annesi tarafından büyütülmüştür. Attan düşme sonrası kötü biçimde yaralanan ve yürüme yetisini yitirdiği için tekerlekli iskemleye mahkûm olan Penny’nin peşini talihsizlikler bundan sonra da bırakmaz. Önce annesi ölür, ardından kendi yaşlarındaki bakıcısı ve arkadaşı Maggie’nin cansız bedeni bir gölden çıkartılır. Yapayalnız kalan Penny varlıklı bir adam olan babasının bundan sonra kendisi ile yaşama teklifini kabul eder.

Penny’yi Fransa Rivierası’nda babasının şoförü Robert karşılar. Bu yakışıklı, anlayışlı ve yardımsever genç adama Penny’nin kanı ısınır. Penny, eve geldiğinde, babasının dört gün önce önemli bir işinin çıkması nedeniyle evden ayrıldığını öğrenir. Evin olağan sakinlerinin üvey annesi Jane, hizmetçi Marie ve Robert olduğunu, babasının arkadaşı ve doktoru Pierre Gerrard’ın da buranın sıklıkla gelen ziyaretçisi olduğunu öğrenir.

Penny evdeki ilk gecesinde duyduğu bir sese uyanır, bahçeye çıkar, yüzme havuzunu geçer, depoya girer ve babasının cansız bedeniyle karşılaşır! Oradan kaçıp eve döndüğünde korkunç çığlığına uyanan ev halkından hiç kimse cesedi bulamaz. Robert dışında hiç kimse onun gördüklerine inanmaz. Babasının tek varisi olan Penny kendisinin akıl sağlığını kaybetmesi durumunda mirasın üvey annesine kalacağı gerçeğini idrak eder. Babasının cesedini bularak aklının yerinde olduğuna herkesi ikna etmeye ve babasının ölümünün ardındaki gizemi aydınlatmaya karar verir.

Ülkemizde 1963 yılında gösterime giren Korkunç Çığlık gerilim severlerin bütün beklentilerini karşılayabilen bir yapım. Korkunç Çığlık, sinemanın başyapıtlarından Les Diaboliques (1955) tadında bir tat bırakıyor.

Filmde satranca da değinen bir sahne yer alıyor. Üvey annesi, Penny’ye babasının Doktor Pierre Gerrard ile iyi arkadaş olduklarını, birlikte satranç oynadıklarını söyler. Satranç sever izleyicinin gözleri bu gerilim yüklü sahnelerde bir satranç takımı arar ancak bulamaz.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Korkunç Çığlık

Orijinal adı

Taste of Fear

İngilizce adı

Taste of Fear

Yönetmen

Seth Holt

Yapım yılı

1961

Yapımcı ülke

İngiltere

Orijinal dil

İngilizce, Fransızca, Almanca

Süresi

81 dakika

Eserin yazarı

Jimmy Sangster

Oyuncular

Susan Strasberg, Ronald Lewis, Ann Todd, Christopher Lee, John Serret, Leonard Sachs, Anne Blake, Fred Johnson

Yaş sınırı

15

IMDB Puanı

7.4

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
1219 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın