• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret125484
Üyelik Girişi
DönüşümGregor Samsa, Prag’da annesi, babası ve kız kardeşi Grete ile birlikte yaşayan bir pazarlamacıdır. İçine hapsolduğu tekdüze hayat onun üstüne büyük sorumluluklar yüklemiştir. Bir sabah gördüğü bir kâbustan uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Aslında fiziksel görünüşünde değişen bir şey yoktur, ancak özellikle kolları, bacakları ve ağzını eskisi gibi kullanamadığını, bu organlarının yalnızca böceksi hareketler yaptığını anlar.

İşe geciktiği için eve gelen patronu ve ailesi, onu uzun uğraşlardan sonra odasından çıkardıklarında dehşete kapılırlar: Gregor, gerçekten dev bir böceğe dönüşmüştür! Aile bu dönüşümü bir türlü kabullenemez. Onu odasında beslemeye devam etseler de Gregor’a karşı davranışları giderek daha acımasızlaşan bir şiddete dönüşür. Sonunda onun aslında Gregor olmadığı, öyle olsaydı birlikte yaşamalarının olanaksızlığını anlayacağı ve kendilerini rahat bırakacağı konusunda uzlaşırlar. Ondan nasıl kurtulacaklarını düşünürlerken evin hizmetçisi Gregor’un öldüğü müjdesini verir. Anne ve baba rahatlamıştır, geride kalan kızlarının parlak geleceği onları umutlandırır.

Franz Kafka’nın ünlü öyküsü günümüze dek defalarca perdeye aktarılmıştır. Valeri Fokin’in çalışması Kafka’nın öyküsüne sıkı sıkıya bağlı kalırken yönetmen esere kendi yorumunu da yansıtıyor. Aslında Gregor Samsa fiziksel olarak dönüşmemiş, ailesinin ve toplumun ondan beklentilerini yerine getiremeyecek hale gelmiştir. Gregor’un bu isyanı öylesine kabul edilemez boyuttadır ki ne toplum ne de ona olan sevgisinden kuşku duyulamayacak ailesi onun bu yeni durumunu kabullenebilir. Hayal kırıklığı yaratan Gregor’un sonunda göçüp gitmesi herkeste bir rahatlama yaratır. Anne ve baba, beklentilerini rahatlıkla karşılama garantisi veren kızları Grete sayesinde geleceğe yeniden umutla bakmaya başlamıştır.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Dönüşüm

Orijinal adı

Prevrashchenie

İngilizce adı

Metamorphosis

Yönetmen

Valeri Fokin

Yapım yılı

2002

Yapımcı ülke

Rusya

Orijinal dil

Rusça

Süresi

80 dakika

Eserin yazarı

Franz Kafka

Oyuncular

Evgeniy Mironov, Igor Kvasha, Tatyana Lavrova, Avangard Leontev, Natalya Shvets

Yaş sınırı

15 yaş

IMDB Puanı

7.0

 © 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
1245 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın