• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret125087
Üyelik Girişi
Franz Kafka'nın Şahane Hayatı

Franz Kafka, kaldığı tavan arasında, başyapıtının ilk cümlesini yazmak üzeredir. Gregor Samsa, bir sabah uyandığında kendini dev bir şeye dönüşmüş olarak bulacaktır. Kafka bu şeyin ne olacağı konusunda bir türlü karar veremez. Bir muz, bir kanguru… Kafka ne bulsa beğenmez, yazdığı kâğıtları buruşturup atar. Bu yazma çabası başkaları tarafından sürekli kesintiye uğratılır: Arkadaş edindiği hamamböceğini arayan bir bıçak bileyicisi, devasa bir böcek kostümünü yanlış adrese getiren bir satıcı ve alt katta verecekleri parti için hazırlık yapan kadınlar. Kafka bu absürd ve karmaşık ortamda aradığını bulacak, yaşamına yeni katılarak bu arama sürecinde ona yardımı dokunan insanlarla Noel’i kutlayacaktır.

Franz Kafka ve Frank Capra isimlerinin benzerliklerinden yola çıkan yönetmen Franz Kafka’nın Dönüşüm romanı ile Frank Capra’nın Şahane Hayat filminden eğlenceli bir alaşım ortaya çıkarıyor. Romanının bütün kurgusu beyninde şekillenmiştir aslında; Toplumun kendisine dayattığı insan olmayı kabullenmekten vazgeçen, kendi istediği bir varlığa hatta bizzat kendi özüne dönüşmeyi tercih eden bir insanın ailesi ve toplum tarafından reddedilişini ve son derece sert biçimde cezalandırılışını anlatacaktır. Bu romanla, her birimizin yaşadığı insan ilişkilerinin ne denli sahici olduğunu sorgulayacak, en içten ve sarsılmaz sandığımız ilişkilerimizin sahteliğini, çok basit çıkarlar üstüne kurulu olduğunu yüzümüze bir tokat gibi çarpacaktır. Ama işte roman kahramanın, çevresindeki herkesin onu görür görmez fark edebileceği bu keskin dönüşümünün simgesi ne olacaktır? İzleyicinin zaten bildiği bu varlığı ima eden olaylar, Kafka’nın çevresinde vızıldayarak dolaşır. Kafka bu dönemde adeta bir komedi filminin kahramanıyken birden kendini Şahane Hayat filminin finalinde bulur.
En iyi kısa film Oskar’ı ile ödüllendirilen Franz Kafka'nın Şahane Hayatı, özellikle Kafka severlerce izlenmeyi hak ediyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Franz Kafka'nın Şahane Hayatı

Orijinal adı

Franz Kafka's It's a Wonderful Life

İngilizce adı

Franz Kafka's It's a Wonderful Life

Yönetmen

Peter Capaldi

Yapım yılı

1995

Yapımcı ülke

Birleşik Krallık

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

23 dakika

Eserin yazarı

Peter Capaldi

Oyuncular

Richard E. Grant, Crispin Letts, Ken Stott, Elaine Collins, Phyllis Logan, Julie Cox, Jessie Doyle, Sammy Sheldon, Justine Luxton, Laura Reiss, Thea Tait, Lucy Woodhouse

IMDB Puanı

7.4

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
940 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın