• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi
Şimşek Tanrısı

Batı Afrika’da, Fransız sömürgesi Senegal’in bir köyünde yerli halkın yaşamı giderek zorlaşmaktadır. Sürmekte olan II. Dünya Savaşı sırasında, Almanya tarafından işgal edilen Fransa’nın sömürgelerinde yerli halktan gençler zorla askere alınmaktadır. Büyük çoğunluğu yine devşirme yerli askerlerden oluşan Fransız Koloni Ordusu yerli halka karşı acımasız yöntemler kullanmaktadır. Yerli halkın ürettiği pirince ordu tarafından el konulmak istenmesi köylülerdeki hoşnutsuzluğu ayaklanmaya dönüştürür. Ateşli silahlarla donatılmış ordu, mızraklı yerlilerin ayaklanmasını kanlı biçimde bastırır. Yerliler tarafından saklanan pirinci ele geçiremeyen ordu yerli kadınları ve çocukları rehin alır. Bu umutsuz durumda kalan erkekler, sonunda kadın ve çocukları kurtarmak için pirinci teslim etseler de köy sömürgeciliğe direnmek için her şeyi göze almıştır artık.

Şimşek Tanrısı, Afrika Sineması’nın büyük ustalarından Ousmane Sembene imzasını taşıyan dramatik bir yapıt. Yönetmen filmde yerel halk dilini kullanmakla kalmıyor, yerel halkın ilkel inançlarına sığınmasını, Tanrıları tarafından sürekli yalnız bırakılmanın verdiği hayal kırıklığını ve sonunda Tanrılarının varlığından şüphe duymalarını da sinemasının yalın diliyle anlatıyor. Adını yerel Tanrılardan birinin adından alan film, kader sanılan baskılara teslim olmanın sömürgecilere karşı ne denli işe yaramaz bir yöntem olduğunu gözler önüne seriyor.

Yönetmen sömürgecilerin düştüğü gülünç durumlarla alay etmekten de geri kalmıyor. Filmin başında, Fransa’yı temsil eden Mareşal Petain’in öğretici sözleri yerli kulübelerinin duvarlarına asılmış kutsal metinler gibidir. Daha sonra gelen bir mesajla General deGaulle’ün yönetime geçtiği öğrenilir, Mareşal Petain’in kutsanmış yazıtları önemsiz müsveddeler gibi indirilip yerine General deGaulle’ün resimleri asılır.

Şimşek Tanrısı’ında pirinç, Acı Pirinç filminde olduğu gibi bir kez daha zehirli tadıyla sinema perdesine çıkıyor. Sembene, pirince sahip olma savaşına tutuşan, aslında yalnızca deri rengi farklı olan iki insan ırkını karşılaştırırken, Beyazların aslında Siyahları ehlileştirilmiş hayvanlar gibi gören, insandan başka bir türmüş gibi göstermeyi başarıyor. Bu illüzyon bozucu gösteri, ezilenlerde Tanrılarını ve canlarını terk etmeye pahasına direnme dürtüsü uyandıryor.
 

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Şimşek Tanrısı

Orijinal adı

Emitaï

İngilizce adı

God of Thunder

Yönetmen

Ousmane Sembene

Yapım yılı

1971

Yapımcı ülke

Senegal

Orijinal dil

Wolof, Fransızca

Süresi

103 dakika

Eserin yazarı

Ousmane Sembene

Oyuncular

Robert Fontaine, Michel Remaudeau, Pierre Blanchard, Ibou Camara, Joseph Djatta, Dji Niassebanor

IMDB Puanı

7.1                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

  
1214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın