• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret127319
Üyelik Girişi
Turnuva

Cal Fournier, 34. Budapeşte Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın en güçlü favorisidir. Yakınlarda Fransa Şampiyonu olan 22 yaşındaki genç oyuncu, Fransa satranç milli takımının antrenörlüğünü yapan Alman kökenli Viktor Eggen’in en gözde öğrencisidir. Cal Fournier, bu turnuvaya birlikte geldiği Fransız arkadaşları Fabien, Anthony ve Mathieu ile aynı otel odasında kalmaktadır. Aynı otelin başka bir odasında kalan, bir diğer Fransız olan kadın oyuncu Lou ile arasında fırtınalı bir ilişki sürmektedir.

Çok yetenekli olmasına karşın kendi benliğini bulamamış, sorunlu bir genç adam portresi çizen Cal Fournier, turnuva sırasında antrenörü, sevgilisi ve arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlarla da mücadele etmektedir. Ancak favorisi olduğu bu turnuvada Max Kovak adında, henüz 11 yaşındaki çok yetenekli bir Macar oyuncunun bütün rakiplerini alt ederek kendisinin en önemli rakibi olarak sivrilmesi huzursuzluğunu arttıran yeni bir sorun olarak karşısında yükselir. Hayatında yolunda gitmeyen süreçleri değiştiremezse mağlubiyet kaçınılmaz görünmektedir.

Turnuva, Fransız kadın senarist Elodie Namer’in kendi senaryosunu gerçekleştirmek için ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu film. Yönetmen nispeten erkek egemen satranç dünyasında bir erkek kahramanın öyküsünü anlatmak gibi cesur bir girişimde bulunuyor. Buna karşın kadın duyarlılığının her karesinde hissedildiği ilgi çekici bir yapıt ortaya koymayı başarıyor. Elodie Namer, filmini, sinemanın ressamı Peter Greenaway’in eşsiz yapıtı ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı’ ile karşılaştırılabilir bir kırmızıya boyuyor. Kapalı bir mekânda çektiği filmi için seçtiği Gellért Oteli sayesinde izleyiciye Budapeşte atmosferini solutuyor. Güzeller güzeli Lou de Laâge aracılığıyla satranç dünyasında kadının yerini sorguluyor. Kamerasını turnuvanın yapıldığı bohemyan atmosferden çıkartıp emekçi bir kadının yaşamından bir dilime saplıyor. Hepsinden önemlisi satranç dünyasında oyuncu üstündeki kazanma baskısının onun iç dünyasında yarattığı tahribatı hissettiriyor.

Filmin satranç danışmanlığını iki Fransız oyuncu Fabien Libiszewski ve Joachim Iglesias yapıyorlar. Bu iki satranç oyuncusundan Büyükusta Fabien Libiszewski filmdeki önemli karakterlerden Aurélien’i başarıyla canlandırıyor. Joachim Iglesias da filmde Cal Fournier’in altıncı turdaki rakibi olarak çıkıyor karşımıza. Bir diğer Fransız satranççısı, dünyanın zirvesinde yer alan oyuncularından Maxime Vachier-Lagrave de Cal Fournier’in körleme çoğul gösterisinde mağlubiyeti tadan oyunculardan biri olarak sahne alıyor.

Yönetmen filmde Slav savunması, Marshall gambiti, Taşduvar, Pirc, Katalan, Sicilya Dragon, Modern Defans gibi satranç bilen izleyicinin çok aşina olduğu açılış isimlerini kullanıyor. Chessbase gibi bilgisayar programlarına kamerasını cömertçe yöneltiyor. Bütün bunlara karşın satranç sever izleyiciyi mutlu edecek parlaklıkta diyagramlar sunmakta zayıf kalıyor. Bütün profesyonel satranç danışmanlığına karşın film satranç konusunda hatasız kalmayı başaramıyor. Max ve Cal Fournier arasında otel lobisinde tahtasız oynanan maçta imkânsız hamleler yapılıyor veya arada bazı hamlelerin oynanmış olması muhtemel hamleler çıkartılıyor.  FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Turnuva

Orijinal adı

Le Tournoi

İngilizce adı

The Tournament

Yönetmen

Elodie Namer

Yapım yılı

2015

Yapımcı ülke

Fransa

Orijinal dil

Fransızca, İngilizce, Macarca

Süresi

83 dakika

Eserin yazarı

Elodie Namer

Oyuncular

Michelangelo Passaniti,  Magne-Håvard Brekke,  Ana Neborac, Lou de Laâge, Viktoria Kozlova, Adam Corbier, Fabien Libiszewski, Aliocha Schneider, Thomas Solivéres

Yaş sınırı

18 yaş

IMDB Puanı

5.5

 


© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
870 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın