• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125086
Üyelik Girişi
Peki Şimdi Nereye?


Lübnan’da, neredeyse unutulmuş, kaybolmuş bir köyde Müslümanlar ile Hıristiyanlar görünüşte huzur içinde yaşamaktadır. Oysa ülkede din farkından kaynaklanan çatışmalar bütün hızıyla sürmektedir. İki grup üyeleri arasında yaşanan küçük gerginliklerin büyük bir çatışmaya dönmesi an meselesidir. Bu çatışmayı önleme görevini ister istemez köyün kadınları üstlenmiştir. Eşlerini ve çocuklarını yitirmenin acısıyla yaralı, savaşın anlamsızlığını kavramış, erkeklerin kendi başlarına bırakıldığında ne kadar kanlı ve yıkıcı bir felakete neden olabileceklerini bilen kadınlar. Savaşın geleneksel hale geldiği bu köyün kadınlarının savaşa karşı mücadeleleri hiç de kolay olmayacaktır.

Lübnanlı kadın yönetmen Nadine Labaki, Peki Şimdi Nereye? ile savaşa kadınca bir eleştiri getiriyor. Yönetmen, tapınakları ve mezarları iç içe iki ayrı grubu yerleştirdiği küçük köyü adeta bir araya getirildiğinde tepkime vermesi kaçınılmaz iki maddenin karıştırıldığı bir deney tüpü gibi kullanıyor. Nadine Labaki, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği filmde köyün en güzel kadını rolünü de başarıyla oynuyor. Savaşı ve onu ateşleyen ideolojik kalıpları eğlenceli bir üslupla eleştiren yönetmen hiçbir ideolojinin hayattan üstün olmadığını önümüze koyuyor. Diğer taraftan Labaki, her iki inanca da en küçük bir eleştiri getirmeden mesajını vermeyi başarıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Peki Şimdi Nereye?

Orijinal adı

Et Maintenant On Va Où?

İngilizce adı

Where Do We Go Now?

Yönetmen

Nadine Labaki

Yapım yılı

2011

Yapımcı ülke

Fransa, Lübnan, Mısır, İtalya

Orijinal dil

Arapça, Rusça, İngilizce

Süresi

110 dakika

Eserin yazarı

Nadine Labaki, Thomas Bidegain, Rodney El Haddad, Bassam Habib, Jihad Hojeily

Oyuncular

Claude Baz Moussawbaa, Layla Hakim, Nadine Labaki, Yvonne Maalouf, Antoinette Noufaily, Julian Farhat, Ali Haidar, Kevin Abboud, Petra Saghbini, Mostafa Al Sakka, Sasseen Kawzally, Caroline Labaki, Anjo Rihane, Mohammad Aqil, Gisèle Smeden

IMDB Puanı

7.5                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
675 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın