• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret125485
Üyelik Girişi
Batı Zanzibar


Sihirbaz Phroso’yu hayata bağlayan yegâne varlık, sahne gösterileri sırasında yardımcılığını da yapan güzel karısı Anna’dır. Ne var ki Anna kalbini Crane adlı bir başka adama kaptırmıştır. Crane, Anna ile birlikte Afrika’ya gitme planı yapmıştır. Phroso ile Crane arasında yaşanan arbedede Phroso artık yürüyemeyecek biçimde sakatlanır. Bir süre sonra bir bebekle birlikte geri dönen Anna, Phroso ile konuşmaya bile fırsat bulamadan can verir. Phroso hem Crane hem de ikilinin küçük kızı Maizie’den intikam almak için yemin eder.

Aradan on sekiz yıl geçer. Phroso, yanında doktoru ve birkaç adamıyla birlikte Zanzibar’a yerleşmiştir. Kötürüm olmasına karşın sihirbazlık maharetini göstererek bölgedeki yerli kabilenin kutsal kabul ettiği bir yönetici haline gelmiştir. Anna ve Crane’in kızı Maizie’nin yıllarca kötü koşullarda, acılar içinde büyümesini sağlamıştır. Babasıyla buluşması için batakhaneden çıkartıp getirdiği Maizie ile doktor arasında duygusal bir yakınlaşma başlar. Phroso’nun yerlileri kullanarak fildişi avcılığı yapan Crane’in mallarını ele geçirmesi azılı rakibinin ayağına kadar gelmesini sağlamıştır. Crane, zavallı Phroso’nun büyük bir yanlış yaptığını, Anna’nın kendisiyle birlikte kaçmadığını, Maizie’nin de kendi kızı olmadığını söyler.

Crane, yerliler tarafından öldürünce, kızı olduğu sanılan Maizie’nin de onunla birlikte yakılması, yerli geleneklerine göre kaçınılmaz hale gelir. Yaptığı yanlışın farkına varan Phroso, kendi ölümüne neden olacağını bile bile, klasik numarasıyla Maizie ve doktorun yerlilerin elinden kaçmasını sağlar.

Batı Zanzibar, bir Broadway oyunundan perdeye uyarlanmıştır. Aynı senaryo Kongo adıyla 1932 yılında yeniden perdeye aktarılmıştır.

Batı Zanzibar’da Phroso rolünde Lon Chaney muhteşem bir performans gösteriyor. Gür saçlı, temiz yüzlü, gösterişli bir sihirbaz olarak filme başlayan aktör aradan geçen yılların döktüğü saçları sayesinde daha da ortaya çıkan yüzüne nefret, öfke, hınç gibi binlerce olumsuz ifadeyi başarıyla dolduruyor. Filmdeki adıyla “ölü bacaklarını” gerçekten cansızmışçasına sürüklüyor. Filmin sarışın güzeli Mary Nolan, dehşete kapıldığı anlarda bile zarafetinden bir zerre yitirmiyor. Batı Zanzibar, sessiz sinemanın en etkileyici serüven filmlerinden biri olarak günümüzde de ses getirmeye devam ediyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Batı Zanzibar

Orijinal adı

West of Zanzibar

İngilizce adı

West of Zanzibar

Yönetmen

Tod Browning

Yapım yılı

1928

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

65 dakika

Eserin yazarı

Chester De Vonde, Kilbourn Gordon

Oyuncular

Lon Chaney, Lionel Barrymore, Mary Nolan, Warner Baxter, Jacqueline Gadsdon, Tiny Ward, Kalla Pasha, Curtis Nero

IMDB Puanı

7.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
539 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın