• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi
Mashenka


Sovyetler Birliği’nin 1939 kışında Finlandiya ile savaş tehlikesi iyiden iyiye hissedilir hale gelmiştir. Küçük bir kasabada telgraf işletmeni olarak çalışan genç Masha bir taraftan da gönüllü hemşirelik yapmaktadır. Bir kimyasal saldırı tatbikatından sonra eve dönerken taksi şoförü Alyosha ile tanışır. Birbirine hemen ısınan ikili bir buluşma tarihi belirlese de Alyosha buluşmaya gelmez. Alyosha’nın çok hasta olduğunu öğrenen Masha, garajdaki erkek yatakhanesinde onun bakımını üstlenir ve iyileşmesini sağlar. Bu süreç Masha ile Alyosha arasındaki duygusal bağı daha da güçlendirir ancak her iki taraf da gerçek bir ilişki başlatmaktan geri durur. Baştan çıkarıcı Vera’nın Alyosha ile ilgilenmesi genç âşıklar arasında filizlenen bağı bütünüyle kopartır.

Kış Savaşı başlayınca Alyosha bir tankçı, Masha da hemşire olarak cepheye gider. Alyosha’nın yaralanmasından sonra ikilinin yolu yeniden kesişir ancak Masha’dan beklediği karşılığı bulamayan Alyosha bir mektup bırakarak yeniden cepheye döner. Mektup savaşın kargaşasında Masha’nın eline geçmese de onu okuyan askerler tarafından kulağına kadar iletilir. Mektupta yer alan açık aşk ilanı, cephede tesadüfen gerçekleşen son karşılaşmayı içten bir kavuşmaya döndürür. Ancak savaş bütün hızıyla sürmekte, vatan fedakârlık beklemektedir.

Mashenka, Sovyet toplumu üstünde beklenenden çok daha ağır sonuçları olan Kış Savaşı’nın ağır atmosferinde yeşeren bir aşk filmi. Kış Savaşı’nın yaraları henüz sarılmamışken başlayan İkinci Dünya Savaşı, Finlandiya ile Devam Savaşı’nı da alevlendirmiştir.

Savaş koşullarında yapılmış olması bir taraftan filmin özellikle son bölümünün aceleye getirildiği hissini verirken diğer taraftan da kısmen propaganda kokmasına yol açıyor. Mashenka, zor koşullarda yaşayan Sovyet toplumuna bireyin sosyal yükümlülüklerinin kişisel arzularından önce geldiğini hatırlatıyor.

Masha’nın masumiyeti, umudu, yaşama sevinci ve tükenmeyen sabrı izleyicinin ona hemen bağlanmasını sağlıyor. Masha’nın bir taraftan canla başla postanede çalışırken diğer taraftan bir hemşire hatta doktor olmaya çabalaması, Alyosha’nın onu etkilemek için Marx’ı bile okuduğunu, çok şey bildiğini ve bir mühendis olmak için çabaladığını söylemesi ancak Masha’nın içtenliğini görünce uydurduğu yalanlardan utanması ve her şeyi itiraf etmesi izleyicinin unutamayacağı sıcak sekanslar olarak öne çıkıyor.

Mashenka, aşkı bir de farklı bir zamanda ve mekânda görmek için güzel bir fırsat olarak önümüzde duruyor.   

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Mashenka

Orijinal adı

Mashenka

İngilizce adı

Mashenka

Yönetmen

Yuli Raizman

Yapım yılı

1942

Yapımcı ülke

Sovyetler Birliği

Orijinal dil

Rusça

Süresi

77 dakika

Eserin yazarı

Yevgeni Gabrilovich, Sergei Yermolinsky

Oyuncular

Valentina Karavayeva, Mikhail Kuznetsov, D. Pankratova, Vera Altayskaya, Georgiy Svetlani, Nikolai Gritsenko

IMDB Puanı

7.7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
568 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın