• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125086
Üyelik Girişi
Kız ve Meşe Ağacı

Dalmaçya’da kuraklığın hüküm sürdüğü bir dağ köyünde kadınlar uzaktaki bir kaynaktan doldurdukları ahşap fıçılarla evlerine su taşımaktadır. Kafilenin en sonundaki kadın bitkin düşmüştür, küçük bir meşe ağacının dibine yığılır kalır. Taşıdığı değerli yük meşe ağacının yeşerdiği bir avuç toprakla buluşur. Kadının beş yaşındaki kızı Smilja, uzun süre annesinin dönmesini bekledikten sonra onu aramaya çıkar. Annesinin cansız bedenini beklerken bulduğu o kendisi gibi küçük meşe ağacına yürekten bağlanır.

Kimsesi olmayan Smilja, köyün en varlıklısı kabul edilen Roko’ya teslim edilir. Yıllar geçer, Smilja ıssızlığın ortasında tek başına duran o meşe ağacını sulamaya devam eder. Sudan değerli bir varlığın olmadığı köyde su aşırıcılığı yaparak, susamış bir domuzdan su kaçırmaya çalışırken kolundan yaralanıp sakatlanmayı göze alarak... Gün gelir her ikisi de büyüyüp serpilir, Smilja çok güzel bir kız haline gelir. Çevresindeki üç genç erkek Smilja’dan etkilenmiştir: Acımasız üvey kardeşi Josip, neşeli sepet ustası Bojan ve duygulu, narin, verem hastası Ivan. Smilja’nın kalbini Ivan kazanır, Bojan kaderini kabullenir, Josip ise Smilja için her şeyi göze almıştır.

Kız ve Meşe Ağacı, Yugoslav yönetmen Kresimir Golik’in yerel kaynakları kullanarak yarattığı görsel bir şölen. Yönetmen, zor yaşam koşullarında susuzluktan sertleşen Josip ile sinema tarihinin en başarılı kötü adamlarından birini yaratmayı başarıyor. Diğer taraftan çan sesleri, haç ve dua arkasına saklanan köy halkının, bazı kritik koşullarda takındığı tutumları sınayan yönetmen, aslında Josip’in acımasız bir temsilci olarak öne çıkarılan numuneden başka bir şey olmadığını izleyiciye gösteriyor. Bu kuraklıkta Smilja, Ivan ve Bojan’ın böylesine iyi kalması taş üstünde bir meşenin yeşermesi kadar olanaksız görünüyor. Smilja, virane ana evinde bebeği ile birlikteyken Meryem Ana’ya benzeyerek iyiliğini taçlandırıyor.

Filmin çekildiği mekân yönetmene siyah-beyaz fotoğraf tadında eşsiz görüntüler yakalama fırsatı veriyor. “Sert yol” olarak bilinen taşlı yokuşta, sırtlarında eliptik ahşap fıçılarla su taşıyan kadınların oluşturduğu kafile unutulmamak üzere belleklere kazınıyor. Golik, bu taş ülkesinde izleyicinin dilini damağını kuruturken adeta Çıplak Ada’ya gönderme yapıyor.

Kız ve Meşe Ağacı, istiridye içinde saklanan bir inci gibi keşfedilmeyi bekliyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Kız ve Meşe Ağacı

Orijinal adı

Djevojka i Hrast

İngilizce adı

The Girl and the Oak

Yönetmen

Kresimir Golik

Yapım yılı

1955

Yapımcı ülke

Yugoslavya

Orijinal dil

Sırp-Hırvat

Süresi

82 dakika

Eserin yazarı

Mirko Bozic

Oyuncular

Tamara Miletic, Ljuba Tadic, Miodrag Popovic-Deba, Andrej Kurent, Viktor Bek, Josip Petricic, Stojan 'Stole' Arandjelovic, Violeta Prosevska, Ivka Berkovic, Mia Sasso, Luka Aparac, Josip Batistic, Drago Mitrovic, Mile Gatara, Andro Marjanovic

IMDB Puanı

8.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
845 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın