• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi
Sessiz Ortak

Miles Cullen, Toronto’da, büyük bir alışveriş merkezindeki işlek bir banka şubesinde veznedar olarak çalışmaktadır. Mütevazı bir hayat süren Cullen, bankanın soyulmak üzere olduğunu tesadüfen fark edince akıllıca bir plan yapar. Noel baba kılığındaki bir soyguncu tarafından soygun gerçekleştirilir. Ancak Cullen veznedeki paranın önemli bir kısmını kendisine saklamış, soyguncuya sanılandan çok daha az bir para bırakmıştır. Bu duruma fazlasıyla öfkelenen acımasız soyguncu Cullen’in peşine düşer.

Cullen birlikte çalıştığı güzel Julie’ye hayranlık beslerken onun gönlünü şubenin aslında evli olan patronuna kaptırdığını öğrenir. Bundan sonra bir taraftan el koyduğu parayı güvenli olduğunu düşündüğü zamana dek saklamaya diğer taraftan da Julie’yi kendisine bağlamaya çalışacaktır.

Sessiz Ortak, Danimarkalı yazar Anders Bodelsen’ın "Think of a Number" başlıklı romanından perdeye uyarlanmıştır. Roman daha önce kendisiyle aynı adı taşıyan bir Danimarka filmine de konu olmuştur. Oldukça akıcı, keyifle izlenen Sessiz Ortak zeki banka veznedarının her kötü durumdan hasarlı da olsa zaferle çıkmasını anlatır. Ancak yapılan eylemlerin ahlaki sorumluluğuna karşı soğuk bir duruş sergiler.

Filmde satranca da yer verilir. Satranca meraklı olan Cullen’in evinde bir satranç takımı film boyunca görünür. Cullen, Julie’nin kendisini tercih etmemesine öfkelendiğinde taşları fırlatır atar, sonra dökülen taşları yeniden tahtanın üstüne koyar, başkalarının kendisinde gördüğü beyaz bir piyonu tekrar alıp inceler, kararını verir, o soyguncuyu aldatıp parayı kendisi alacak, bu sırdan hayatı dönüştürecektir.Elaine, psikopat soyguncu Harry Reikle tarafından öldürülmeden önce banka kasasının anahtarını siyah atın boynuna asar, böylece paranın Cullen’de kalmasını sağlar.Cullen, metroda Harry Reikle’ı takip ederken tanınmamak için yüzünü bir satranç kitabı ile gizler.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Sessiz Ortak

Orijinal adı

The Silent Partner

İngilizce adı

The Silent Partner

Yönetmen

Daryl Duke

Yapım yılı

1978

Yapımcı ülke

Kanada

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

106 dakika

Eserin yazarı

Anders Bodelsen

Oyuncular

Elliott Gould, Christopher Plummer, Susannah York, Céline Lomez, Michael Kirby, Sean Sullivan, Ken Pogue, John Candy, Gail Dahms-Bonine, Micheal Donaghue, Jack Duffy, Nancy Simmonds, Nuala Fitzgerald, Guy Sanvido, Charlotte Blunt

IMDB Puanı

7.6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
551 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın