• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret125085
Üyelik Girişi
Cesur Yeni Dünya

Ford’un T modeli için üretim bandını kurmasının üstünden altı yüzyıldan fazla zaman geçmiş, yeni bir dünya düzeni kurulmuştur. Alfa, Beta, Gamma, Delta ve Epsilon sınıfına ayrılan insanlar konumunundan hoşnut, sorunsuz ve mutlu bir yaşam sürmektedir. Aile, evlilik, kendi çocuğuna sahip olma ortadan kaldırılmış, bütün erkeklerin bütün kadınlarla birlikte olabildiği, çocukların kuluçka yöntemiyle tüplerde üretildiği bir yaşam biçimi kurulmuştur. Din, sanat, edebiyat, felsefe ve bilim gibi pek çok kavram, kurum ve aktivite ortadan kaldırılmıştır. İnsanlar genç ve sağlıklı yaşamakta, zamanı gelince yaşamları sona ermekte, çocukların da katıldığı eğlenceli bir törenle topluma faydalı madde olarak geri dönüşüme uğramaktadır. Özgürce yaşanan cinsellik ve bir çeşit uyuşturucu olan soma insanların mutluluğunda önemli rol oynamaktadır.

Yeni Dünya, Alfa artı Mustapha Mond tarafından yönetilmektedir. Yönetici, vahşilerin yaşadığı bölgeye gitmek isteyen Thomas Grambell’e bir tek şartla izin verir: Yanında bir kadın götürmelidir. Thomas, yakın zamanda birlikte olduğu Linda Lysenko’yu seçer. Ancak yolculuk sırasında yaralanan Linda, vahşilerin arasında kalır. Geri dönen Thomas, öldüğünü sandığı Linda’nın aslında karnında çocuğunu taşıdığından habersizdir. Linda’nın oğlu John annesinden Yeni Dünya’ya hakkında anıları dinleyerek ve Shakespeare okuyarak büyür. John ile aynı zamanda, Yeni Dünya’da doğan Bernard Marx üretimde yaşanan hatadan dolayı diğer Alfa’lardan farklı olduğu için Mustapha Mond tarafından takibe alınır. Lenina’ya aşık olan Bernard Marx, onunla birlikte gittiği vahşi topraklarda tesadüfen John ve Linda’yı bulur. John’ın babasının Thomas Grambell olduğunu öğrenince bu bilgiyi babanın sürgüne gönderilmesi için kullanır.

Yeni Dünya’ya dönen Linda son zamanlarını soma kullanarak geçirir. Mustapha Mond tarafından takibe alınan John, başlangıçta çok etkileyici bulduğu bu yeni yaşam tarzını bir türlü benimseyemez. Kurulu düzene karşı olan fikirleri Bernard Marx ve Helmholtz Watson’u etkiler. Üçünün karıştığı karmaşa güçlükle bastırılır. Mustapha Mond, Bernard Marx ve Helmholtz Watson’u kendilerine uygun adalara sürgüne gönderir. Bu dünyada Lenina dışında hiçbir şeye ilgi duymayan John’a ise istediğini verir: Mutsuz olma özgürlüğü!

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley’in aynı adlı romanından perdeye uyarlanmıştır. Filmin ilk kez 1932’de yayınlanan romana büyük oranda sadık kaldığı söylenebilir. Cesur Yeni Dünya, 1998 yılında ikinci kez canlandırılmıştır. Huxley, Ford’u milat olarak aldığı romanında, geleceğin dünyasını insanların bile üretim bandında çoğaltıldığı biçimde kurmuştur. Filmde, ütopik öğeler barındıran bu distopik atmosfer romandaki kadar başarıyla oluşturulmuştur.

Cesur Yeni Dünya, günümüze dek George Orwell'in 1984’ü dâhil olmak üzere pek çok distopik esere esin kaynağı olmuştur. Cesur Yeni Dünya’da bütün sisteme egemen olan otorite "kadife eldiven", 1984’de ise "demir yumruk" olarak tanımlanabilir. Cesur Yeni Dünya, onu ezeli bütün düşmanlarından arındırmasına rağmen insanı bütünüyle mutlu kılamadığı bir geleceği anlatıyor. Bunu bütün görkemiyle yaparken insanlığa bir uygun bir seçenek de sunmuyor. Filmde ve romanda başkarakter bir türlü kendini ortaya koymuyor, Mustapha Mond, kaynağı tam olarak bilinmeyen otoritenin en üstteki yöneticisi olarak bu boş kalan role göstere göstere soyunuyor. Filmde son sözü de o söylüyor: “Mutsuz olma özgürlüğü mü istiyorsunuz? Buyrun sizin olsun!”

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Cesur Yeni Dünya

Orijinal adı

Brave New World

İngilizce adı

Brave New World

Yönetmen

Burt Brinckerhoff

Yapım yılı

1980

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

180 dakika

Eserin yazarı

Aldous Huxley

Oyuncular

Julie Cobb, Bud Cort, Keir Dullea, Ron O'Neal, Marcia Strassman, Kristoffer Tabori, Dick Anthony Williams, Jonelle Allen, Jeannetta Arnette, Valerie Curtin, Tricia O'Neil, Victoria Racimo, Sherri Brewer, Reb Brown, Lee Chamberlin

IMDB Puanı

6.8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
697 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın