• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret125485
Üyelik Girişi
Katwe’nin Kraliçesi


Phiona Mutesi adlı genç kız, Afrika satranç şampiyonluğu için final maçına çıkarken çok heyecanlıdır. Aslından bırakın şampiyon olmayı, finale çıkması bile bir peri masalı gibidir. Daha 5 yıl önce, Afrika’nın yoksul ülkesi Uganda’da, Kampala kentinin kenar mahallesi Katwe'de son derece olumsuz şartlarda yaşam mücadelesi vermiştir. Annesi, ablası ve iki erkek kardeşi ile yaşayan Phiona mısır satarak, kardeşlerine bakarak, evin her türlü işini yaparak ailesine katkıda bulunmaya çalışır.

Phiona'nın hayatı, bir taraftan parlak bir iş başvurusundan haber beklerken diğer taraftan da bölgedeki çocuklara futbol ve satranç antrenörlüğü yapan Robert Katende ile tanışmasıyla değişir. Satranç derslerine katılan Phiona’nın bu konuda çok yetenekli olduğu anlaşılır. Satranç yeteneği ve tutkusu doğuştan mahkûm edildiği bu bezdirici hayatı olumlu yönde değiştirmeye yetecek midir?

Katwe’nin Kraliçesi, gerçek bir yaşam öyküsüne dayanır. Film, Phiona Mutesi’yi Rusya'da yapılan Dünya satranç şampiyonasında tanıyan ve çok etkilendiği yaşam öyküsünü yazan gazeteci Tim Crothers'ın kitabına sadık kalıyor. "The Queen of Katwe: One Girl's Triumphant Path to Becoming a Chess Champion" adlı kitap Hintli kadın yönetmen Mira Nair tarafından perdeye uyarlanmıştır. Özellikle Muson Düğünü ile hafızlarda yer eden yönetmen Katwe’nin Kraliçesi’inde başarılı bir yönetmenlik ortaya koyuyor. Kederin ve sevincin, hayal kırıklığının ve umudun iç içe geçtiği, başarıyla oluşturulmuş varoş atmosferi izleyiciyi hemen içine çekiyor. Gerçek yaşamdan çıkıp gelen karakterler sahicilikten zerre kaybetmeden perdeye yansıyor. Filmde tüketici yaşam koşullarına direnciyle izleyiciye kendini hayran bırakan anne rolünü Lupita Nyong'o başarıyla canlandırıyor.

Filmde satranç sahneleri ustalıkla oluşturulduğu izlenimi veriyor. Varoşlarda yaşayan satrançseverlerin oynamak için kendi ürettikleri satranç takımları da görülmeye değer. Bütünüyle satranca odaklanan Katwe’nin Kraliçesi, yalnızca satrancı değil, onun varlığında vücut bulan insanın direnme gücünü ve yaşama sevincini de kutsuyor. Film bu özellikleriyle satranç bilen bilmeyen, seven sevmeyen bütün izleyiciler tarafından görülmeyi hak ediyor.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Katwe’nin Kraliçesi

Orijinal adı

Queen of Katwe

İngilizce adı

Queen of Katwe

Yönetmen

Mira Nair

Yapım yılı

2016

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

124 dakika

Eserin yazarı

Tim Crothers

Oyuncular

Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o, Martin Kabanza, Taryn Kyaze, Ivan Jacobo, Nicolas Levesque, Ronald Ssemaganda, Ethan Nazario Lubega, Nikita Waligwa

Uygun yaş sınırı

PG (Küçüklerin ebeveyn refakatinde izlemesi önerilir)

IMDB Puanı

7.2                                                                                                             

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
740 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın