• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125482
Üyelik Girişi
Aşk Kölesi

Öksüz ve yetim Philip Carey, amcasının maddi desteğiyle hayatını sürdüren genç bir adamdır. Yeterince yetenekli olmadığını anlayınca Paris'de sürdürdüğü resim çalışmalarını sonlandırır. Doğuştan yumru ayak bozukluğu nedeniyle topallayarak yürüyen Philip, Londra'da tıp eğitimine başlar. Sınıf arkadaşı aracılığıyla tanıştığı güzel garson Mildred’a âşık olur ve evlenmeyi teklif eder. Ancak Mildred, zengin bir adamla evleneceğini söyleyerek Philip’i terk eder.

Zamanla Philip’in hayatına bir başka kadın, romantik hikâyeler yazan Norah girer. Ancak evlilik vaadiyle kandırıldığı anlaşılan Mildred, hamile kalınca terk edilmiş ve geri dönmüştür. Philip, Norah’ı hayatından çıkartır, Mildred'a ve bebeğine sahip çıkar. Bebeğini de sahiplenmeyen Mildred, Philip’in okul arkadaşlarından Griffiths ile Paris'e gider. Philip bir kez daha terk edilmiştir.

Philip, babasının tedavisiyle ilgilendiği Sally ile tanışır. Yeni ilişkisi ilerlerken Mildred bir kez daha perişan bir halde ona döner. Kendisine yeterince yakınlık göstermeyen Philip’in sakatlığını yüzüne vuran Mildred, onun resimlerini parçalar, menkul kıymetlerini yakar ve ortadan kaybolur. Bir kez daha terk edilen Philip artık eğitimine devam edemeyecek hale gelmiştir. Tıp okulundan ayrılmadan önce ayağına bir operasyon yapılır ve zamanla yürümesi normale döner.

Bu zor zamanlarında Sally ve ailesi Philip’e evini açar, ona bir iş verir. Hayatı yeniden yoluna girmeye başlayan Philip, hasta, düşkün ve bebeğini kaybeden Mildred’a yeniden elinden gelen yardımı yapar. Amcasının ölümüyle kalan miras sayesinde tıp eğitimini tamamlar. Doktorluğu sırasında ölüm döşeğindeki Mildred ile son kez karşılaşır. Sally ile hemen evlenmeye karar verirler.

Aşk Kölesi, İngiliz oyun, hikâye ve roman yazarı William Somerset Maugham’ın 1915 tarihli romanından uyarlanmıştır. Annesini ve babasını küçük yaştayken kaybeden yazarın bakımını amcası üstlenmiş, kendisi böylece edebiyat, felsefe ve tıp öğrenimi görmüştür. William Somerset Maugham’ın başyapıtı sayılan ve kendi yaşam öyküsünü anlattığı roman Türkçe’de “Şehvet Düşkünü”, “Hayatın Esiriyiz” ve “Hayat Hüzünleri” gibi adlar altında yayımlanmıştır. Engelli, genç bir tıp öğrencisinin acılı olgunlaşma yıllarını anlatan roman daha sonra da, ülkemizde Zehirli Dudaklar ve Aşk Kölesi adlarıyla bilinen, filmlere konu olmuştur.

Aşk Kölesi’nde tekinsiz Mildred'ı canlandıran Bette Davis, rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Bu filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oskarı’na aday olan Bette Davis, giderek daha marazi hale gelen güzel, sorumsuz, kıskanç ve sadakatsiz Mildred rolünde devleşiyor. Leslie Howard, Bette Davis ile tezat oluşturan fedakâr, uysal, pamuk kalpli Philip rolünde oldukça başarılı.
Filmin ilginç bölümlerinden biri tıp okulunun çukur amfisinde doğuştan yumru ayak bozukluğu olan bir çocuğun muayene edildiği sahnedir. Dersin hocası bu muayeneyi, aynı dertten muzdarip olan Philip’in yapmasını ister, tıp öğrencilerinin konuyu daha iyi anlaması için de Philip’in ayağı muayene edilir. Kuşkusuz bu Philip için küçültücü bir durumdur.

Philip’in müstakbel kayın pederinin dosyasından, hastaneye yatış nedeninin kolesistit olduğu anlaşılır. Orta yaşlı adamın geçmişte kızamık, suçiçeği, grip ve sıtma geçirdiği kaydedilmiştir.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Aşk Kölesi

Orijinal adı

Of Human Bondage

İngilizce adı

Of Human Bondage

Yönetmen

John Cromwell

Yapım yılı

1934

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

83 dakika

Eserin yazarı

William Somerset Maugham

Oyuncular

Leslie Howard, Bette Davis, Frances Dee, Kay Johnson, Reginald Denny, Alan Hale, Reginald Sheffield, Reginald Owen, Desmond Roberts

IMDB Puanı

7.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
512 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın