• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
Uzay Yolcuları

Avalon adlı uzay gemisi, 258 mürettebat ve 5000 gönüllü yolcusu ile dünyadan Homestead II adlı gezegene 120 yıl sürecek bir yolculuğa çıkmıştır. Yolcuların ve mürettebatın yolculuk süresince uyuması ve gezegene inişten kısa süre önce uyanması, böylece yaşlanmalarının engellenmesi planlanmıştır. Yolda meteor fırtınasına tutulan gemide oluşan bir arıza mühendis Jim’in erkenden uyanmasına neden olur. Gemide yalnız olduğunu anlayan Jim yeniden uykuya geçmek için bir çıkış yolu arasa da bulamaz. Yolculuğun kalan kısmı olan 90 yıl boyunca gemide yapayalnız kalacak olan Jim, uzun süre direndikten sonra kadın yolculardan Aurora’yı uyandırır. Önlerinde uzun bir yol ve gemide henüz farkında olmadıkları gizli bir tehdit vardır…

Uzay Yolcuları, insanın ölümsüz düşü olan uzak gezegenlere seyahat konusuna kafa yoran bir bilim kurgu filmi. Bir taraftan benzer konulu türdeşlerinin klişelerini çekinmeksizin kullanırken diğer taraftan tasarlanan geminin etkileyici yapısı, yolculara saygınlıklarına göre değişen ölçüde olanaklar sunulması gibi türe yeni fikirler armağan etmeyi de biliyor. Filmin kimi sekansları damakta Satürn 3 ve Sessiz Kaçış benzeri bir tad bırakıyor. Filmin kahramanı Jim’in binlerce kişi arasında yalnızlığı modern bir Robinson Crusoe öyküsünü, özellikle de Robinson Crusoe Mars’da filmini çağrıştırıyor. Jim’in bu yalnızlığa daha fazla katlanmayarak gözüne kestirdiği Aurora’yı uyandırmasıyla film bu kez de bir tür Âdem ile Havva öyküsüne evriliyor. Ancak Jim’in Havva’sına kavuşurken izlediği yol, her ne kadar insana hiç de yabancı olmazmış görünse de, öylesine yanlışlarla dolu ki izleyici ikili arasında yaşananı aşk olarak adlandırmakta zorlanıyor. Bu sorun filmin tamamına egemen olunca onun iki ayağından birinin çökmesine neden oluyor.

Jim’in birlerce kadın arasından Aurora’yı hangi özelliklerini gözeterek seçtiği, onu kurduğu hayalleri yıkarak kendi kötü kaderine ortak etmesi, uyandırma işleminin kendisi tarafından kasıtlı olarak yapıldığının saklanması, ilişkinin başka seçeneğin olmadığı bir ortamda gerçekleşmesinin kaçınılmazlığı filmde yaşananın aşk olmadığını izleyiciye sürekli haykırıyor.

Uzay Yolcuları, iyi bir bilim kurgu filminden beklenmeyecek kadar tutarsızlık içeriyor. Filmin kahramanlarının uzay gemisini kurtarmak için çabaladıkları aksiyon sahneleri de vasatın üstüne çıkamıyor. Böyle olunca filmin güçlü oyuncuları bile onu ayakta tutmayı başaramıyor. Uzay Yolcuları, türü her ne pahasına olursa olsun takip edenler dışındaki izleyiciler için hiçbir şey vaat etmiyor.
 

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Uzay Yolcuları

Orijinal adı

Passengers

İngilizce adı

Passengers

Yönetmen

Morten Tyldum

Yapım yılı

2016

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

116 dakika

Eserin yazarı

Jon Spaihts

Oyuncular

Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne, Andy Garcia, Vince Foster, Kara Flowers, Conor Brophy, Julee Cerda, Aurora Perrineau, Lauren Farmer, Emerald Mayne, Kristin Brock, Tom Ferrari, Quansae Rutledge

IMDB Puanı

7.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
680 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın