• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
Cinayet


Kaliforniya’da kendi kendine evcilik oynayan kız çocuğunun oyuncak bebeği onu izlemekte olan bir erkek çocuğu tarafından alınır. Warren’a bebeğini geri vermesi için yalvaran küçük kız, onun üvey ablası Miriam’dır. Aradan uzun yıllar geçer. Warren, annesi, babası ve bakıcısı Helga ile Danimarka’da uzun zaman kalmıştır. Baba ve annelerin ölümünden sonra ülkesine geri dönen Warren, yanlarında Emily adında Danimarkalı bir kadın bakıcı getirmiştir. Güzel bir kadın olan Emily, artık konuşamayan ve tekerlekli iskemleye mahkûm hale gelen Helga’nın bakımından da sorumludur.

Çocukların babası bütün mirasını ailenin erkek çocuğu Warren’a bırakmıştır. Mirastan kız olduğu için pay alamayacak olan Miriam mütevazı bir çiçek dükkânı işletmektedir. Komşusu olan eczacı ile evlilik yolunda ilerleyen bir arkadaşlığı vardır. Warren’ın mirası devralma günü yaklaştıkça iki kardeşin çevresinde can sıkıcı olaylar yaşanmaya başlar. İşlenen suçlar için bütün oklar Emily’i göstermektedir.

Cinayet, izleyiciyi korkutarak gişe başarısı elde etmeyi uman William Castle'ın etkileyici filmlerinden biri. Yönetmen filmine bu açıdan o denli güveniyordu ki filmi izleyemeyecek kadar korkan ve sinemadan çıkmak isteyenlere parasını iade etme garantisi veriyordu. Filmde gerilimin doruğa çıkmasına yakın bir zamanda perdede görünen “Korku Molası” izleyiciye salonu terk etmesi için 45 saniye zaman tanıyordu. Bununla birlikte, bu hakkı kullanıp çıkmak isteyenler, diğer izleyicilerin önünden geçip sarı ayak izlerini takip ederek lobiye gitmek, “Korkaklar Köşesi” adı verilen vezneye gidip bir korkak olduğunu itiraf ederek aşağılanmayı da kabul etmek zorundaydı. Filmi izleyenlerden yalnızca yüzde birinin parasının iade edilmesini istediği bildirilmiştir.

Cinayet, Alfred Hitchcock'un ünlü Sapık filmi ile sıklıkla karşılaştırılmıştır. Sapık’dan bir yıl sonra gösterime giren Cinayet, bıçağın ve kanın daha açıkça gösterildiği bir slasher film niteliğindedir. Sonu ile izleyiciyi şaşırtan ve dehşete düşüren film izleyicide hemen bir kez daha izleme ve sona ilişkin ipuçlarını arama isteği uyandırıyor. Cinayet, Sapık filminin gölgesinde kurtulmayı başaramasa da türün meraklıları tarafından görülmeyi kesinlikle hak ediyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Cinayet

Orijinal adı

Homicidal

İngilizce adı

Homicidal

Yönetmen

William Castle

Yapım yılı

1961

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

87 dakika

Eserin yazarı

Robb White

Oyuncular

Glenn Corbett, Patricia Breslin, Eugenie Leontovich, Alan Bunce, Richard Rust, James Westerfield, Gilbert Green, Joan Marshall

Uygun yaş sınırı

15 yaş üzeri

IMDB Puanı

6.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
436 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın