• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret125478
Üyelik Girişi
Sonsuz Gece

Meteliğe kurşun atan genç ve yakışıklı şoför Michael Rogers’ın büyük hayalleri vardır. Bunların arasından onu en çok heyecanlandıran Çingene Çergisi adlı çok güzel bir arazide muhteşem bir malikâne yaptırmaktır. Michael bu arazide karşılaştığı Ellie’ye görür görmez tutulur. Ona kalbini, hayallerini açar. Ellie’nin çok varlıklı bir ailenin kızı olduğu sonradan ortaya çıkar. İkili kısa sürede evlenirler. Michael, hiç hoşlanmadığı halde karısının akrabalarına, özellikle de yakın arkadaşı Greta’ya katlanmak zorunda kalır. Yetenekli mimar Santonix, yerni evliler için Çingene Çergisi’nde gerçekten eşsiz bir malikâne inşa eder. Ancak onların bu bölgeye yerleşmesinden rahatsız olan yaşlı bir Çingene başlarına kötü olayların geleceği kehanetinde bulunur. Gerçekleşecek kötü olaylardan insanların mı yoksa doğaüstü güçlerin mi sorumlu olduğu eninde sonunda ortaya çıkacaktır.

Sonsuz Gece, Agatha Christie’nin ilk olarak 1967’de yayınlanan aynı adlı romanından perdeye aktarılmıştır. Dilimize de “Gece Yarısı Cinayeti” adıyla çevrilen roman 1969’da Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştı. Filmin, romana çok büyük oranda bağlı kaldığını söylemek mümkün. Açılışta, tipik bir Roger Corman filmi gibi, korkutucu ögeler barındırsa da olay akışı içinde cinayetin çok gerilerde gerçekleşmesi filmi alışılmış polisiye-gerilim türünden farklı bir noktaya sürüklüyor. Yönetmen önce izleyiciyi kahramanların hayalerine ortak ediyor sonra da onların yıkılışıyla baş başa bırakıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Sonsuz Gece

Orijinal adı

Endless Night

İngilizce adı

Endless Night

Yönetmen

Sidney Gilliat

Yapım yılı

1972

Yapımcı ülke

İngiltere

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

99 dakika

Eserin yazarı

Agatha Christie

Oyuncular

Hayley Mills, Hywel Bennett, Britt Ekland, Per Oscarsson, George Sanders, Aubrey Richards, Ann Way, Patience Collier, Peter Bowles, Lois Maxwell, David Bauer, Helen Horton, Madge Ryan, Windsor Davies, Walter Gotell

IMDB Puanı

6.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
495 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın