• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi
Büyükusta

Chandrasekhar, Hindistan’da karizmatik bir polis müdürüdür. Yıllar önce boşandığı halde hala çok sevdiği karısı Deepthi ve biricik kızı Dakshayini onu hayata bağlayan en önemli insanlardır. Chandrasekhar, üç genç kızı kaçıran ruh sağlığı bozuk bir suçluyu tek başına alt edince kendini "Z" olarak adlandıran bir başka suçlunun hedefi haline gelir. Z, adları alfabetik sırayla dizilmiş kurbanların canını alırken Chandrasekhar’a meydan okuduğunu ilan eder. Chandrasekhar, ilk bakışta rastlantısal gibi görünen kurbanlar arasında aslında gizemli bir bağlantı olduğunu ortaya çıkartacaktır.

Büyükusta, Agatha Christie’nin Cinayet Alfabesi romanından esinlenmiştir. Kurbanlarını, adlarının alfabetik sırasına göre seçerek ilerleyen gizemli katilin aslında kendince çok haklı bir gerekçesi olduğu filmin sonunda anlaşılır. Filmin karizmatik polis müdürü Chandrasekhar, düşmanlarına karşı balyoz gibi sert ve güçlü yumrukları, sevdiklerine karşı tüy kadar yumuşak ve tavizkar mizacıyla, izleyiciye büyük heyecanlar yaşattıktan sonra, bir dedektif romanının son sahnesine çok yaraşır biçimde suçluyu teslim alacaktır.

Büyükusta, adından da anlaşılacağı üzre, satranca da bolca yer veren bir film. Filmin karizmatik polis müdürü Chandrasekhar, suçluları köşeye sıkıştırıp mat eden kudretli hamlelerinin yanında satrançta da ustadır. Daima masasında duran görkemli satranç takımı onun bu oyuna olan tutkusunun en önemli işaretidir. Olayları çözerken daldığı derin düşünceli anlarında bile kendine karşı hamleler yapar. Filmin hemen başında, kendisiyle ropörtaj yapan gazeteci “Satrançla çok ilgileniyorsunuz, değil mi? Ulusal düzeyde bir oyuncu olduğunuzu duymuştum.” diyerek konuyu satranca getirdiğinde Chandrasekhar “Çok ilginç bir oyun. Bu oyunda rakibinin hamlelerini önceden görebilen kazanır. Büyükusta nedir biliyor musunuz? Rakibinin sonraki 64 hamlesini öngörebilen kişi büyükustadır.” diyerek kendine özgü bir tanım yapar. Bu sırada kendine karşı yaptığı hamlelerle oyunu sonlandırır: “Şah mat!”

Chandrasekhar’ın satranç takımı film boyunca sahne alan başlıca aktörlerden biridir. Chandrasekhar olayları yorumlarken sürekli taşları sürer, taşları devirir, sert hamlelerle filmin temposunu yükseltir. Chandrasekhar’ın rakibi haline gelen gizemli katil de, gerilimin doruğa çıktığı bu sahnelerde, yüzü gizlenmiş biçimde, onun tam karşısında ona karşı hamle yaparken gösterilir. Olayların çözmeye başlayan büyükusta suçluyu ortaya çıkaracak planını açıklar: “Şimdi yapacağım gambitler onun hesaplarının ötesinde olacak!” Suçluyu enselediğinde de gambit teriminden ne anladığını açıklar: “Rakibi fethetmek için değerli taşların feda edilmesi taktiği!” Gerçekten de sıradaki kurban olarak, adı D harfi ile başlayan, kızının annesi ve kendisini terk etmesine rağmen kalbinin kraliçesi olarak hüküm süren güzeller güzeli Deepthi’yi feda etmiştir. Bu sahte gambiti kabul eden katil kendini bir anda mat olmuş bulacaktır. Bu sahnede bile, araya giren ayrı bir sekans, satranç maçında gambitin kabul edilmesini ve sonucunu izleyicinin gözüne sokar.

Büyükusta, dürüst ve güçlü bir erkek kahramanın, doğru bildiği yoldan sapmadığı sürece daima kazandığını bir kez daha görmek isteyenler için izlenebilecek bir film.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Büyükusta

Orijinal adı

Grandmaster

İngilizce adı

Grandmaster

Yönetmen

B. Unnikrishnan

Yapım yılı

2012

Yapımcı ülke

Hindistan

Orijinal dil

Malayalamca, İngilizce

Süresi

130 dakika

Eserin yazarı

Agatha Christie

Oyuncular

Mohanlal, Priyamani, Babu Antony, Arjun Nandakumar, Anoop Menon, Devan, Riyaz Khan, Mithra Kurian, Manikuttan, Ambika Mohan, Rajshri Nair, Narain, Roma, Seetha, Siddique

IMDB Puanı

7.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
352 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın