• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret120549
Üyelik Girişi
Doktor Evans'ın Sessizliği

İnsan ömrünü uzatmakla ilgili çalışmalarıyla dünya çağında tanınan bir bilim adamı olan Doktor Evans, eşi ile birlikte bir uçak yolculuğuna çıkar. Talihsiz bir kaza sonucu uçak düşer. Doktor Evans ve bir grup yolcu kazadan sağ kurtulduklarının farkına varırlar. Çok daha gelişmiş bir gezegenden gelen insansı uzaylılar tarafından kurtarılmışlardır. Uzaylılar Doktor Evans ile temas kurarak sahip oldukları teknolojik bilgileri insanlıkla paylaşmayı amaçlasalar da kısa sürede hayal kırıklığına uğrarlar. İnsanoğlu biribirine düşmüş devletlere bölünmüş, eşitsizliğin ayyuka çıktığı bir düzen kurmuştur. İnsanların kendilerine verilecek bilgileri birbirlerine karşı daha öldürücü silahlar üretmek için kullanacakları açıkça görünmektedir.

Doktor Evans dışındaki kazazedeler hafızaları silinerek insanlar tarafından bulunmaları sağlanır. Doktor Evans bir taraftan hayatını adadığı insan ömrünü uzatma amacının anlamsızlığını farketmiş diğer taraftan da kadın ziyaretçi Aranta’dan çok etkilenmiştir. Davranışlarındaki tuhaflıklar yöneticilerin şüphelenmesine ve Doktor Evans ile temas kuracak uzaylıların yakalanmasını amaçlayan bir kovalamacaya dönüşür.

Doktor Evans'ın Sessizliği, Sovyet bilim kurgu sinemasının az bilinen filmlerinden. Dönemin ruhuna uygun olarak, gözünü uzay ve ötesine diken insanoğlunun bu konuda daldığı derin düşüncelerden çıkartığı eşşiz incilerden biri olduğu söylenebilir. Uzaylıların telepati, teleportasyon, yaraların iyileştirilmesi, diriltme, hafıza silme, açlık hissettirmeme/farkında olmadan besleme gibi yetileri ve çok gelişmiş uzak gemileri olduğu, daha gelişmiş bir başka canlı ile işbirliği yaptıkları görülür. Dönemine göre etkileyici efektleriyle dikkat çeken filmin temel amacının izleyiciyi bu alanda büyülemek yerine insanlık üstüne düşünmeye zorlamak olduğu hemen hissediliyor. Bütünüyle insanlara benzeyen, hatta bir tür insan olduklarını ifade eden uzaylıların yalnızlıktan kurtulmak, kendi soydaşlarını geliştirmek amacı güttükleri görülür. Ancak buldukları dünya bilgi paylaşımıyla ileri götürülemeyecek kadar ilkeldir. Bu açıdan filmin bir sistem eleştirisi yaptığı açıktır. Ancak hangi sistem olduğu konusu tartışmaya açıktır. Kuşkusuz kapitalizm öncelikli hedef olarak ortada durur, hatta uçak seyahatinde sunulan içkiler, İngilizce şarkılarla bir Batı toplumunu düşündüren ipuçları verilir. Buna karşın komünist dünyanın da bu eleştiriden payını aldığı hissedilir.

Güzey uzaylı Aranta’nın Doktor Evans’tan etkilenmesi ve onunla dünyada kalmayı seçmesi, böylece sonu kötü biten bir hikayede en önemli pay sahibi olması ister istemez deniz kızı temalı filmleri anımsatır. Doktor Evans filmin en etkileyici kahramanıdır. Filmin hemen başında, uçağın motorunun alev aldığını görmesine karşın sessizliğini ve sakinliğini koruması izleyiciyi şaşırtır. Uzaylıların sırlarını bilmesine karşın bu konuda da sessizliğini sürdürmesi filme ad olmayı hak ettirecek bir tavır olarak dikkat çeker.

Filmde satranca da yer verilir. Uçak düşmüş, uzaylılar tarafından kurtarılan kazazedeler bir adaya yerleştirilmiştir. Bu sırada iki kazazede satranç oynarken görülür. Tek kelime Rusça bilmeyen İspanyol kazazede kendi dilinde hamleler önerir, ancak kendisinden başka İspanyolca bilen hiç kimse yoktur. Yine de, hamlenin kendisini dezavantajlı bir durumu düşürebileceği endişesiyle, diğer oyuncu tarafından oyuna karışmaması yönünde uyarılır. İspanyol, isteksizce oynayanların yanından uzaklaşır.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Doktor Evans'ın Sessizliği

Orijinal adı

Molchaniye Doktora Ivensa

İngilizce adı

Dr. Iven's Silence

Yönetmen

Budimir Metalnikov

Yapım yılı

1973

Yapımcı ülke

Sovyetler Birliği

Orijinal dil

Rusca, İngilizce, İspanyolca

Süresi

90 dakika

Eserin yazarı

Budimir Metalnikov

Oyuncular

Sergey Bondarchuk, Zhanna Bolotova, Olgert Kroders, Ivan Kuznetsov, Leonid Obolensky, Irina Skobtseva

IMDB Puanı

6.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
398 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın