• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret120547
Üyelik Girişi
Cadılar Mağarası

Uzak bir gelecekte, evrimin her aşamasından hayvanların bir arada var olduğu ilkel bir gezegende, insanlar da taş devri düzeyinde yaşamaktadır. Daha gelişmiş bir insan uygarlığı, gezegende bir gözlem istasyonu kurmuştur. Gezegende süren hayata dışarıdan müdahale yasaklanmış olmasına karşın gelişmiş gözlemcilerin bu kuralı çiğnediği anlaşılır. Müfettiş Andrei, bu gözlemcileri denetlemeye gider. Gezegene hakim iki ilkel kabileden vahşi Oktin Khash’ın liderliğinde olan saldırgan, buna karşın Beyaz Kurt kabilesi daha barışçı görünmektedir. Oktin Khash, hileyle gözlem istasyonunu ele geçirir ve gözlemcilerin çoğunu öldürür. Sağ kalan Andrei kurban edilmek üzere esir alınır. Beyaz Kurt kabilesinin şefinin kızı Belogurochka tarafından kurtarılan Andrei, gezegende süren çağın ötesinde gelişmiş silahların kaynağını bulmak ve vahşi kabileyi yenilgiye uğratmak için mücadeleye girişir.

Sovyet sinemasının bilim kurgu örneklerinden Cadılar Mağarası, demir perdenin karşı tarafında üretilen B filmlerini andırıyor. Yönetmenin geleceğe ilişkin parlak fikirler üretmek yerine kolay fantezilere kaçtığı söylenebilir. Gezegende hepsi de devasa boyutta uçan sürüngenler, dinazorlar, mamutlar, örümcekler, böcekler yaşamaktadır. Dünyayı Kurtaran Adam özensizliğinde dizayn edilmiş bu yaratıklar zaman zaman insanlara saldırır ancak izleyiciyi yaşadıkları varsayılan ilkel çağlara sürüklemeyi başaramaz. Oktin Khash’ın ilkelliğinden beklenmeyen kurnazlıkla daha gelişmiş insanları kolaylıkla alt edişi inandırıcı olmanın çok uzağına düşer. Gezegende çok daha gelişmiş ancak yıkıma uğramış bir başka uygarlığın var oluşu, ancak bunların gözlemciler tarafından saptanamamış olması, Oktin Khash’ın bu uygarlıkla temas kurmuş ve egemenliklerini sonlandırmış olması filmin sahiciliğini yaralayan diğer ögeler olarak göze çarpar.
 
Cadılar Mağarası, Batı’da 2001 Uzay Macerası, Yıldız Savaşları gibi başarılı bilim kurgu filmleri yapılırken, döneminde suyun diğer tarafında Solaris’i çıkarmış bir sinemanın ne kadar kötü işler yaptığını görmek için izlenebilir.
 

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Cadılar Mağarası

Orijinal adı

Podzemelye Vedm

İngilizce adı

The Witches Cave

Yönetmen

Yuriy Moroz

Yapım yılı

1989

Yapımcı ülke

Sovyetler Birliği,  Çekoslovakya

Orijinal dil

Rusca

Süresi

85 dakika

Eserin yazarı

Kir Bulychyov

Oyuncular

Sergey Zhigunov, Marina Levtova, Nikolay Karachentsov, Dmitriy Pevtsov, Igor Yasulovich, Zhanna Prokhorenko, Volodymyr Talashko, Vilor Kuznetsov, Sergey Bystritskiy, Anatoliy Mambetov, Leonid Gromov, Natalya Kamenskaya, Leonid Filatkin, Andrey Leonov

IMDB Puanı

5.8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
378 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın