• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret120546
Üyelik Girişi
İlk Uzay Yürüyüşü

Soğuk Savaş sürerken, Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan uzay yarışı da hızlanmıştır. Sovyet bilim adamlarının sıradaki amacı ilk uzay yürüyüşünün bir Sovyet kozmonot tarafından gerçekleştirilmesidir. Bir taraftan uçuşu gerçekleştirecek Vostok uzay aracının Sergey Korolyov’un baş mühendisliğinde geliştirilme süreci hızlanır diğer taraftan da bu zorlu yolculuğu başarabilecek kozmonotlar yetiştirilir. Kızıl Ordu pilotlarından Aleksey Leonov ve Pavel Belyayev seçilen kozmonot adaylarıdır. Büyük gün gelir, Vostok uzaya doğru yola çıkar, insanlık dünya dışına ilk adımını atmak üzeredir.
 
İlk Uzay Yürüyüşü, insanlığın nefesini tutarak izlediği uzay yarışının önemli aşamlarından birini aslına uygun biçimde yeniden yaşatıyor. Bu vesileyle bu yarışın unutulmaya yüz tutumuş aşamalarını da hatırlatıyor: Sovyetler, Sputnik uydusunu ilk kez Dünya yörüngesine oturtmuş, Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan olmuş, 1965'te Alexey Leonov uzay aracından çıkıp uzayda yürüyen ilk insan olmuştu. Buna karşın ilk kez Ay’a adım atmak da 1969’da Amerikalı astronot Neil Armstrong’a kısmet olmuştu.
 
İlk Uzay Yürüyüşü, kozmonot Aleksey Leonov’un hayatına odaklanarak ilerlerken Sovyet dönemininden de kesitler sunuyor. Yönetmen böylece kozmonotun çocukluğundan, düşlerinden kesitler sunarak filmini zenginleştiriyor. Kozmonotların uzayda bulunuşlarını anlatırken Yerçekimi, sorunlu yolculuklarını anlatırken Apollo 13 filmlerindekine benzer duygular yaşatıyor. İlk Uzay Yürüyüşü, insanlığın uzayı fethetme çabalarını, dünyayı ikiye bölen süper güçlerin bilek güreşine borçlu olduğumuzu ironik biçimde hatırlatıyor. Bu süreçte adına pullar basılarak anılan uzay yarışının yaratıcı mühendisi Sergey Korolyov ile cesur kozmonot Aleksey Leonov’u daha yakından tanımamıza olanak sağlıyor.

  

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

İlk Uzay Yürüyüşü

Orijinal adı

Vremya Pervykh

İngilizce adı

Spacewalk

Yönetmen

Dmitriy Kiselev

Yapım yılı

2017

Yapımcı ülke

Rusya

Orijinal dil

Rusca

Süresi

140 dakika

Eserin yazarı

Sergey Kaluzhanov, Yuriy Korotkov, Oleg Pogodin

Oyuncular

Egor Morozov, Aleksandr Ilin, Vladimir Ilin, Yuriy Itskov, Konstantin Khabenskiy, Vitaliya Kornienko, Anatoliy Kotenyov, Evgeniy Mironov, Sergey Nesterov, Yuriy Nifontov, Aleksandr Novin, Elena Panova, Gennadiy Smirnov, Aleksandra Ursulyak

IMDB Puanı

7.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
337 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın