• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi

Gülünç Bir Adamın TrajedisiBüyük bir İtalyan peynir fabrikasının sahibi Primo Spaggiari, pastasının üstünde çok sayıda mumu üfleyerek söndürdüğünü hatırladığı bir doğum günü partinin sevimsiz sabahına uyanır. Oğlu Giovanni’nin doğum günü hediyesini açar; Bir kaptan şapkası, bir dürbün ve işaret fişeği tabancası. Giovanni onun bir yat alma fikrini beğenmese de hayatını toprak üstünde harcamış bu yaşlı adamın deniz kokan hayallerini anlayışla karşılamıştır. Hediyesini alan Primo gemisinin kaptan köşküne; Fabrikasının çatısına çıkar. Yıllardır emek vererek oluşturduğu bu harika tarım fabrikasını ve çevresini dürbünüyle izlemeye başlar. Oğlunun bir grup terörist tarafından kaçırılmasına tanıklık eder.

Primo, oğlunun kimler tarafından kaçırıldığını araştırırken onunla ilgili hiç bilmediği pek çok gerçeği keşfeder. Oğlu için istenen fidye neredeyse bütün varlığını elinden alacak kadar büyüktür. Fabrikasının da iflas etmenin eşiğinde olduğu açığa çıkar. Primo, oğlunu ya da fabrikasını kurtarma ikilemini yaşarken oğlunun hayatından ümidi kesince fidye parasını fabrikayı kurtarmak için kullanabileceği bir plan yapar.

Gülünç Bir adamın Trajedisi, ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci’nin ülkemizde az tanınan filmlerinden birisi. Konformist (1970), Paris'te Son Tango (1972) ve Son İmparator (1987) gibi filmleriyle daha çok tanınan Bertolucci bu filmiyle de ortalamanın oldukça üstünde bir performans gösteriyor. Cannes Film Festivali’nde aday gösterildiği Altın Palmiye ödülüne kavuşulamasa da fabrikatör rolünde devleşen Ugo Tognazzi burada en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştı.

Gülünç Bir adamın Trajedisi, insanın emek vererek elde ettiği değerlerden vazgeçmesinin ne denli güç olduğunu gözler önüne seriyor.


Yorumlar - Yorum Yaz