• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret127319
Üyelik Girişi
Canavar Geliyor


Yakın gelecekte, 1973 yılında, insanlık Mars’a ilk keşif gemisini göndermiş, ancak ekipten yalnızca komutan Albay Edward Carruthers sağ kalmıştır. İkinci bir uzay gemisi Albay Edward Carruthers’ı Mars’tan alır ve Dünya’ya doğru dört ay sürecek seyahatine başlar. Albay bir kum fırtınası sırasında ortaya çıkan Marslı bir canavarın dokuz kişilik ekibinin tamamını katlettiğini ileri sürse de kendisine inanan olmayacaktır.

Yolculuk kısa süre sonra bir kâbusa döner. Marslı canavar da uzay gemisine girmiş ve mürettebatı birer birer öldürmeye başlamıştır. Canavarla baş etmek için el bombası, tabanca, tüfek, kaynak alevi, radyasyon, roket atar dâhil çok sayıda silah ve araç etkisiz kalır. Geminin son güvenli bölgesi de düşmek üzereyken canavarın oksijen tükettiği keşfedilir. Ekibin astronot giysilerini giydikten sonra geminin içindeki havayı tahliye etmesi canavarın sonu olur. Albay Edward Carruthers, artık mürettebatının kaybından bizzat sorumlu bir suçlu olmak yerine ikinci geminin mürettebatının çoğunun hayatını kurtaran bir kahraman olarak dünyaya dönecektir.

Canavar Geliyor, Türkiye’de 1961 yılında Emek Sineması’nda vizyona girmiş olan B sınıfı bir bilim kurgu filmi. Film başka dünyadan kötü bir yaratığın uzay gemisine girmesi ve mürettebatı birer birer öldürmesi teması açısından efsanevi Alien (1979) filmine ilham vermiş görünüyor. El ve ayaklarında üçer parmak taşıyan, çirkin, homurdanan, insanımsı yaratık zamanı açısından bakıldığında başarılı bir canavar tasviri olarak görülebilir. Ancak yapılan maskenin, içine giren oyuncunun başına tam oturmaması nedeniyle, oyuncunun çenesinin canavarın dili olarak görünmesi gibi, bu canavarın günümüz izleyicisini güldürebilecek zayıflıkları göze çarpıyor.

Canavarın yaraladığı kaptana Marslı bir bakteri bulaşması ve bu etkenin kurbanının kan gibi vücut sıvılarını tüketmesi, bu nedenle sürekli sıvı ve kan desteği gerekmesi ilginç bir enfeksiyon örneği sunuyor.

Canavar Geliyor filminde bir de satranç sahnesi bulunuyor. Gemi Mars’tan henüz ayrılmıştır. Albay Edward Carruthers ile Eric Royce satranç oynarken kaptan Van Heusen onları izlemektedir. Eric Royce tehdit altındaki şahını tutup h1 karesine sürükler ancak vazgeçer; “Her hamlede durumum daha da kötüye gidiyor!”
Kaptan Van Heusen: “Haydi Eric, artık terk et.”
Eric Royce: “Hayır, 30 yıldır hiçbir oyunda terk etmedim, şimdi yaparsam lanetlenirim.”
Bu sırada ilk kurban canavar tarafından katledilir. Canavarın sesini yalnızca, rakibinin hamle yapmasını ya da terk etmesini bekleyen Albay Edward Carruthers duyar. Oyunu bırakarak sesin kaynağını araştırmaya gider. Filmin kalanında yarıda kalan oyunun devam ettiğini gösteren bir sahne bulunmamaktadır.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Canavar Geliyor

Orijinal adı

It! The Terror from Beyond Space

İngilizce adı

It! The Terror from Beyond Space

Yönetmen

Edward L. Cahn

Yapım yılı

1958

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

69 dakika

Eserin yazarı

Jerome Bixby

Oyuncular

Marshall Thompson, Shirley Patterson, Kim Spalding, Ann Doran, Dabbs Greer

IMDB Puanı

6.1


  
987 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın