• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
Yüzyüze

Jenny Isaksson, ilk bakışta hayatında her şeyin yolunda gittiği izlenimi veren başarılı bir psikiyatristtir. Kendisi gibi psikiyatrist olan kocası Eric birkaç aylığına Amerika’ya gitmiş, ergenlik dönemindeki kızları Anna da binicilik kampı için evden ayrılmıştır. Jenny, yalnız kaldığı bu dönemde büyükanne ve büyükbabasında kalmaya başlar. Bu dönemde Jenny birdenbire korkutucu bir sanrı görür.

Jenny, üstünde çalıştığı en önemli hastası Marie’nin karıştığı bir olayda tecavüz girişimine maruz kalır. Ruhsal dengesinin daha da bozulmasına neden olan bu olay onu intihara kadar sürükler. Yeni tanıştığı Dr. Tomas Jacobi, Jenny’nin bu zor döneminde en güvenilir arkadaşı olacaktır.

Yüzyüze, yönetmeni Ingmar Bergman'ın gerçek yaşamından yansımalar içerir. Filmin kahramanı çok zor bir çocukluk dönemi geçirmiş, anne ve babasından hoşgörü görmemiş, büyükannesi tarafından dolaba kapatılarak cezalandırılmış, kocası tarafından terk edilmiş, kızıyla içten bir sevgi bağı kuramamıştır.

Bergman, ilk bakışta hayatındaki her şey yolunda gidiyor görünen Jenny’nin korkularıyla izleyiciyi ürpertir, intiharıyla dehşete düşürür. Bütün bunlarının kökenini, gerçekle hayalin birbirine geçtiği bir manzarayla gösterir. Yönetmenin kült oyuncusu Liv Ullmann, bu anlatımı sinema tarihinde eşine az rastlanır bir ustalıkla gerçekleştirir. Ortaya çıkan yapıtın inandırıcılığı, kimi zaman izleyicinin ölümü gerçekten kendi bedeninde hissedebileceği kadar doruğa çıkar.

Bütün benliği ve hayatı paramparça olan Jenny’yi dostu Jacobi de terk edince bütün umudun tükendiği kanısı sezdirilir. Bergman tam bu noktada izleyiciyi yeniden şaşırtır. Yönetmenin tanrısallaştırdığı "sevgi" kavramı hayatlarının son günlerini yaşayan büyükanne ve büyükbaba arasında somut bir bağa dönüşür. Bu sevgi, ölümün toprağına adım atmış Jenny’yi büyük bir kararlılıkla hayata döndürecek kadar güçlüdür.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Yüzyüze

Orijinal adı

Ansikte mot Ansikte

İngilizce adı

Face to Face

Yönetmen

Ingmar Bergman

Yapım yılı

1976

Yapımcı ülke

İsveç, İtalya

Orijinal dil

İsveççe

Süresi

114 dakika

Eserin yazarı

Ingmar Bergman

Oyuncular

Liv Ullmann, Erland Josephson, Aino Taube, Gunnar Björnstrand, Kristina Adolphson, Marianne Aminoff, Gösta Ekman, Helene Friberg, Ulf Johansson, Sven Lindberg, Jan-Erik Lindqvist, Birger Malmsten, Sif Ruud, Göran Stangertz

IMDB Puanı

7.7                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
779 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın