• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125086
Üyelik Girişi
Vezir

Terörle mücadele timinde görevli polis memuru Daanish, girdiği bir çatışmada küçük kızını kaybeder. Olaydan kendisini sorumlu tuttuğu yetmezmiş gibi benzer şekilde düşünen karısı da kendisini terk eder. Yaşamak için bütün gerekçelerini yitirdiği sırada karşısına Panditji adında bir satranç ustası çıkar. Tekerlekli iskemleye mahkûm bu adam da yakınlarda kızını kaybetmiştir. Daanish, kızının satranç öğrenmek için buraya gelmeye başladığını ancak yalnızca iki derse katılabildiğini öğrenir. Panditji’nin yüreklendirmesiyle satranç öğrenmek için uğramaya başladığı bu okulda giderek satranç ustasıyla dostluğunu da ilerletir. Panditji, çocukların sahneye koyacağı satranç konulu bir oyun için Daanish’in dansçı olan karısını da okuluna çekmeyi başarır. Aynı mekânı kullanmaya eşler arasındaki buzlar da zamanla erir.

Panditji’nin kızı, ülkenin önemli bakanlarından Yazaad Qureshi’nin küçük kızına satranç öğretmek üzere gittiği evde hayatını kaybetmiştir. Olayın cinayet olduğuna inanan ve bakanı sorumlu tutan Panditji, davanın aydınlatılması için Daanish’den yardım ister. Daanish’in olayın üstüne gitmesi bakanın oyuna “vezirini” sürmesine neden olur. Vezir çok güçlü bir taştır ve tahtadaki bütün dengeleri değiştirecektir.

Hintli yönetmen Bejoy Nambiar, Vezir ile satranç teması kullanan polisiye filmler zincirine parlak bir halka ekliyor. Birbirinden güzel satranç takımlarının sahnelerini bezediği film izleyiciyi hemen içine çekiyor. Bollywood sinemasının güçlü aktörleri Amitabh Bachchan ve Farhan Akhtar sayesinde filmin tansiyonu hiç düşmüyor. Yönetmen, kimi zaman nefesini tutmak zorunda kalan izleyiciyi bir solukta inen perdeyle buluşturuyor.

Film, kahramanlarını satranç taşlarıyla özdeşleştirerek heyecanlı bir satranç partisi izlediğimiz hissine kapılmamızı sağlıyor: Bakan Yazaad Qureshi kötü Şah, onun amaçlarına uygun hareket eden gizemli adamı güçlü Vezir, Daanish zavallı bir Piyon ve satranç ustası Panditji piyonu kollayan Kale olarak öne çıkan önemli figürler oluyor. Yönetmen, ikisi de kötü insanların eylemleri nedeniyle kızını kaybeden iki kahramanın farklı yollardan intikam alma çabasını anlatırken adeta satranç bilgisinin getirdiği farkı da vurguluyor.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Vezir

Orijinal adı

Wazir

İngilizce adı

64 Squares

Yönetmen

Bejoy Nambiar

Yapım yılı

2016

Yapımcı ülke

Hindistan

Orijinal dil

Hintçe

Süresi

103 dakika

Eserin yazarı

Vidhu Vinod Chopra

Oyuncular

Amitabh Bachchan, John Abraham, Farhan Akhtar, Aditi Rao Hydari, Neil Nitin Mukesh, Manav Kaul, Mazel Vyas, Anjum Sharma

IMDB Puanı

7.3                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
662 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın