• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret125086
Üyelik Girişi
Aşk Kadını


Vanina Vanini, Romalı bir aristokratın 19 yaşındaki biricik kızıdır. Güzelliği dillere destan olan Vanina, peşinde koşan prenslerin hiçbirini umursamaz. Buna karşın çapkın bir adam olan soylu babasının Kontes Vitelleschi ile ilişkisi vardır. Kontes Roma yolculuğu sırasında tanıştığı Pietro Missirilli’nin güvenlik kontrolünden geçmesine yardımcı olur. Pietro ise Kömürcüler adlı yasadışı bir örgütün üyesidir, kente de öldürülen bir arkadaşının intikamını almaya gelmiştir. Bu eylem ve sonrasında gelişen olaylar sırasında yaralanan Pietro, Kontes Vitelleschi’ye sığınır. Adını korumaya çalışan Kontes, Pietro’yu aşığına teslim edince yaralı genç adam kendini Vanina’nın şatosunda bulur.

Pietro’yu babasından habersizce keşfeden ve başlangıçta onun güzel bir kadın olduğunu zanneden Vanina gence âşık olur. Pietro bu aşka karşılık verse de uğruna savaştığı dava her şeyden önce gelmektedir; İyileşir iyileşmez direnişçi arkadaşlarına katılır. Vanina sevdiği adamın peşinden gider, Pietro’yu gizlice şatosuna almayı başardığı zamanlarda onu evlenip birlikte yaşamaları için ikna etmeye çalışır. Bunu başaramayınca eylem hazırlığındaki direnişçileri ihbar eder. Yakalanmayan tek kişinin kendisi olmasını kabullenmeyen Pietro teslim olur. Vanina, Pietro’nun bağışlanması ve kendisi ile evlenebilmesi için Vatikan yönetiminden gerekli izinleri alır. Pietro’nun yapması gereken tek şey geçmişteki eylemlerinden pişman olduğunu ilan etmek ve af dilemektir. Vanina için başlangıçta olanaksız görünen vuslat artık sevgilisinin iki dudağı arasındadır.

Vanina Vanini, kısa bir Stendhal öyküsünden perdeye uyarlanmıştır. 1829 yılında yayınlanan öykü, İtalya’nın Avusturya egemenliği altında olduğu bir dönemde Romalı bir prenses ile bir devrimcinin aşkını anlatır. Dilimize “Kömürcüler” olarak çevrilebilecek “Carbonari” sözcüğü dönemin masonik bir direniş örgütünü tanımlamaktadır.

Roberto Rossellini’nin dokunaklı aşk filmi, çıkartılan sahneler nedeniyle, izleyicide zaman zaman kopukluk hissi yaratıyor. Bu talihsizliğine rağmen film başrol oyuncularının üstün performansı sayesinde soluksuz izlenebiliyor. Sandra Milo, yüzünde güzelliğinden ızdırap çeker ifadesiyle, prenses Vanina rolü için yaratılmış gibi görünüyor. Laurent Terzieff, her an bir devrim başlatabilirmiş gibi hırçın ve coşkulu.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Aşk Kadını

Orijinal adı

Vanina Vanini

İngilizce adı

Vanina Vanini

Yönetmen

Roberto Rossellini

Yapım yılı

1961

Yapımcı ülke

İtalya, Fransa

Orijinal dil

İtalyanca

Süresi

127 dakika

Eserin yazarı

Stendhal

Oyuncular

Sandra Milo, Laurent Terzieff, Martine Carol, Paolo Stoppa, Isabelle Corey, Antonio Pierfederici, Olimpia Cavalli, Nerio Bernardi, Mimmo Poli

IMDB Puanı

6.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
742 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın