• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
Biz

Uzun bir savaş döneminden sonra Tek Devlet bütün dünyaya egemen olmuştur. İnsanlar artık Yeşil Duvar ile doğadan yalıtılmış, modern, makineleşmiş bir dünyada yaşamaktadır. Yaşam, insanların davranışlarının dışarıdan görülmesine olanak sağlayacak biçimde bütünüyle camdan yapılmış mekânlarda sürmektedir. Kadın erkek birlikteliği, kupon karşılığında ve perdeler indirilerek gerçekleşebilmektedir. Bütün davranışları gizli polis tarafından izlenen insanlar, giyiminden yemek yemesine, adım atmasına varıncaya dek tek tiptedir. İnsanlar benlik bilincinin yitirmiş, yerini ‘biz’ almıştır.

Başmühendis D-503, Entegral adlı uzay gemisinin yapımını yönetmektedir. Bazı gecelerde birlikte olduğu O-90, çocuk sahibi olamayacak kadar kısa olmanın acısını yaşamaktadır. Diğer aşığı R-13, D-503'ün en iyi arkadaşıdır. D-503’ün hayatı, gizemli güzel bir kadın olan I-330 ile tanıştıktan sonra değişir. İkili duvarları saydam olmayan tek bina olan ve geçmişten kalan bazı eşyaların depolandığı Antik Ev’de buluşmaya başlar. Antik Ev’den gizli bir yol ile Yeşil Duvar’ın ötesine geçen D-503, dışarıda yaşayan Orman İnsanları ile karşılaşır. D-503, zamanla I-330’un Tek Devlet otoritesini yıkmaya çalışan Mephi adlı grubun üyesi olduğunu fark eder. Grubun Entegral’i Yeşil Duvar’ı yıkmak amacıyla kullanmayı planladıklarını öğrenir.

Yeşil Duvar’ın yıkılmasına neden olan isyan Tek Devlet tarafından bastırılır. D-503, tabi tutulduğu Büyük Operasyon ile otoritenin yöneticisi Velinimet’e teslim olur, I-330 ve onun işbirlikçilerini ele verir. I-330 ise Gaz Çanı işkencesine rağmen otoriteye teslim olmaz. Ruhundan ve hayallerinden kurtulan D-503, yeniden biz’in mutlu bir parçası haline gelir.

Biz, Rus yazar Yevgeni Zamyatin’in aynı adlı romanından aslına uygun olarak uyarlanmıştır. Yazarın 1921 yılında hapisteyken tamamladığı roman ilk olarak İngilizceye çevrilerek 1924 yılında yayınlanmış, Sovyetler Birliği’nde uzun süren sansürün ardından ancak 1988’de basılabilmiştir. Roman, Jack London’ın Demir Ökçe’si ile birlikte distopya edebiyatının öncüsü olarak kabul edilmektedir. Biz, kendisinden sonra gelen benzerleri gibi, insan yaşamının neredeyse her anına müdahale edilen daha otoriter bir gelecek öngörmüştür. Bununla birlikte, bu geleceğin, ne kadar gelişmiş olursa olsun, sakıncalar barındıracağını ve daha iyi bir alternatif aramaya devam edecek insanların kaçınılmaz olarak ortaya çıkacağını ileri sürmüştür.

Aldoux Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı ve George Orwell’in 1984’ü Yevgeni Zamyatin’in Biz’inden büyük oranda etkilenmiştir. Biz, sinemaya uyarlanmasının zor bir eser olduğunu Vojtech Jasný’in bu denemesiyle de ispat eder. Yönetmen Cam Evler, Yeşil Duvar, Velinimet ve onun Makine’si, Gaz Çanı ve Büyük Operasyon gibi fütürist ve distopik nesneleri görsel olarak gerçekleştirmede yetersiz kalıyor. Özellikle cam duvarların böldüğü mekânlar inandırıcı olmaktan uzak görünüyor. Yönetmenin mekân kurması neredeyse Lars Von Trier'in “Amerika: Fırsatlar Ülkesi” üçlemesini andırıyor.

Bütün yetersizliklerine karşın, romanın tutkunları ve bilim kurgu türünü sevenler için Biz izlenmeyi fazlasıyla hak ediyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Biz

Orijinal adı

Wir

İngilizce adı

We

Yönetmen

Vojtech Jasný

Yapım yılı

1982

Yapımcı ülke

Batı Almanya

Orijinal dil

Almanca

Süresi

98 dakika

Eserin yazarı

Yevgeni Zamyatin

Oyuncular

Dieter Laser, Sabine von Maydell, Gert Haucke, Joachim Dietmar Mues, Susanne Altschul, Giovanni Früh, Wolfgang Kaven, Dieter G. Knichel, Kurt Lambrigger, Marga Maasberg, Heinz Moog, Hanna Ruess

IMDB Puanı

7.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
591 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın