• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125084
Üyelik Girişi
Fermat’ın Odası

Kendilerine gönderilen bir matematik problemini çözebilen, İspanya'nın en iyi dört matematikçisi gizemli bir davet alır. Daveti yapan Fermat, terk edilmiş bir depo içinde oluşturulan bir odada matematikçileri karşılar. Matematikçilerin her birine tarihte yaşamış ünlü matematikçilerden Galois, Pascal, Hilbert ve Oliva takma adı verilmiştir. Dört matematikçi kısa süre sonra kendilerine yöneltilen soruları çözemedikleri sürece daralan bir odada hapsolduklarının farkına varırlar. Doğru yanıtı bulamadıkları her saniye giderek daralan bu odada çözmek zorunda oldukları başka bir soru daha vardır: Neden kendileri seçilmiştir?

Ülkemizde Fermat’ın Odası ve Kapan adları ile bilinen film, Goldfinger, Indiana Jones: Kamçılı Adam ve Star Wars filmlerinden tanıdığımız giderek daralan kapalı mekân klişesini kullanarak bir gerilim atmosferi oluşturuyor. Bu giderek nefes daraltan mekânda problem çözme klişesini de Küp üçlemesinden ve Testere zincirlemesinden esinlendiğini gizlemiyor. Bu tanıdık temalara rağmen barındırdığı küçük sürprizler filmin bir solukta izlenmesini sağlıyor. Filmin öyküsünün de sahibi olan yönetmenler, sürekli ortaya çıkan problemlerin arasına aşk, ihanet, tutku, yalan, kıskançlık, fedakârlık gibi pek çok insani duygu ve davranışı eserlerinin üstüne lezzet arttırıcı baharatlar gibi serpiyor. Sonuçta ortaya keyifle izlenecek gizem ve gerilim türünde bir film çıkıyor.

Filmde satranca da yer veriliyor. Matematikçilerden Hilbert, odaya gelmeden önce doktor olan arkadaşıyla satranç oynarken görülür. Dört ay önce kendisinin de, geçmişteki bazı matematikçiler gibi, canına kıymayı düşündüğünü ama satranç oyunlarının yarıda kaldığını hatırlayarak bu fikrinden vazgeçtiğini söyler. Siyahlarla oynayan Hilbert, seçilmiş matematikçilerin davet edildiği toplantıya katılmak için çözülmesi zorunlu matematik sorusundan bahsederken, Kfe8+ hamlesini tahtaya bakmadan yaparak daha iyi bir satranç ustası olduğunu da gösterir.


Matematikçilerin, zemini bir satranç tahtası gibi damalı odaya kıstırıldığı sırada, tek kadın matematikçi olan Oliva, internette ilk kez tanımadığı birine satrançta kaybettiğini anlatır. Oliva bu gizemli oyuncuyu yenmek için defalarca oynamış ancak hepsini kaybetmiştir. Bu yenilgiden doğan merak onu bu satranç ustasıyla tanışmaya zorlamıştır. Bu kişinin Oliva’nın sevgilisi Galois’ten intikam almak isteyen Hilbert olduğu sonradan anlaşılır.


FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Fermat’ın Odası, Kapan

Orijinal adı

La Habitación de Fermat

İngilizce adı

Fermat's Room

Yönetmen

Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña

Yapım yılı

2007

Yapımcı ülke

İspanya

Orijinal dil

İspanyolca

Süresi

89 dakika

Eserin yazarı

Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña

Oyuncular

Alejo Sauras, Elena Ballesteros, Lluís Homar, Santi Millán, Federico Luppi

IMDB Puanı

6.5                                                                                                           

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1849 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın