• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret125480
Üyelik Girişi
Yıldız Savaşları: Son Jedi


Yaşayan son Jedi olan Luke Skywalker, kutsal Jedi adasında inzivaya çekilmiştir. Onun yokluğundan faydalanan “İlk Düzen” evrende hâkim güç haline gelmiştir. Luke’un ikiz kız kardeşi Prenses Leia’nın liderliğindeki “Direniş” acımasız saldırılar altında varlığını sürdürme savaşı vermektedir. “İlk Düzen” ortadan kaldırmak, “Direniş” ise kendisinden yardım almak için Luke Skywalker’a ulaşma çabasındadır.

Anakin Skywalker’ın ışın kılıcını bulan, içindeki Güç’ü hisseden Rey, sonunda Luke Skywalker’a ulaşır. Ancak artık Jedi geleneğinin son bulması gerektiğini düşünen Luke Skywalker, Rey’e yardım etmeyi kabul etmez. Rey, buna karşın adadaki eğitimini tamamlayarak direnişçilere yardıma koşar. Direniş pilotu Poe Dameron ve Prenses Leia saldırı altındaki filoda hayatta kalmaya çalışırken eski stormtrooper Finn de filoyu kurtarmak için kendi planını uygulamaya koyar.

Prenses Leia ve Han Solo’nun oğulları, dolayısıyla Darth Vader’ın torunu olan Kylo Ren karanlık tarafın hizmetinde olmasına karşın çelişki içinde gibi görünmektedir. Kylo Ren ile Rey arasında Güç aracılığıyla iletişim kurulunca her biri diğerini kendi tarafına çekmeye çalışır. Kylo Ren, teslim aldığı Rey’in yardımıyla İlk Düzen’in korkunç lideri Snoke’u öldürüp onun tahtına oturur. Artık bütünüyle karanlık tarafa geçmiş, direnişin son artıklarını da bir gezegende sıkıştırmıştır.

Yıldız Savaşları serisinin sekizinci filmi Yıldız Savaşları: Son Jedi, J.J. Abrams’ın bıraktığı yerden sorunsuzca yoluna devam ediyor. Filmin belki de en duygusal yönü efsane serini Prenses Leia’sı rolünde Carrie Fisher’ı son kez görmeye olanak sağlaması. Yine serinin Luke Skywalker’ı Mark Hamill, Jedi adasında kayboluşuyla artık bu role veda ettiğinin ipucunu veriyor.

Son üçlemenin ilk filmi gibi, ikinci film de Yıldız Savaşları evrenini başarılı biçimde yeniden yaratıyor. Bir taraftan eski dostlar R2-D2, C-3PO ve Chewbacca diğer taraftan X-Wing, TIE Fighter ve Walker gibi savaş makineleri serinin önceki filmleriyle arasında sağlam bir organik bağ kurulmasını sağlıyor. Kylo Ren ile Darth Vader ve Snoke ile İmparator özdeşliği yaratılarak serinin köklerine bağlılığını ortaya koyuyor. Buna karşın Luke Skywalker’ın haksız inzivası, Rey’in eğitilmeden Jedi oluşu, Yoda’nın hayalet biçimindeyken yıldırım düşürmesi gibi Yıldız Savaşları evreniyle uyuşmayan öğelerin de göz tırmaladığını belirtmek gerekiyor. Bu zayıflıklarına rağmen Yıldız Savaşları: Son Jedi serinin meraklıları için bir solukta izlenecek, nefes kesici bir film olarak sinema tarihindeki yerini alıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Yıldız Savaşları: Son Jedi

Orijinal adı

Star Wars: The Last Jedi

İngilizce adı

Star Wars: The Last Jedi

Yönetmen

Rian Johnson

Yapım yılı

2017

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

152 dakika

Eserin yazarı

George Lucas

Oyuncular

Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Kelly Marie Tran, Laura Dern, Benicio Del Toro, Frank Oz

IMDB Puanı

8.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

  
306 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın