• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret120546
Üyelik Girişi
SevgisizMoskova’da yaşayan evli çift Boris ile Zhenya boşanma aşamasındadır. Her ikisinin de bundan sonrası için tatminkâr planları vardır. Boris, doğurmak üzere olan genç ve güzel sevgilisi ve onun annesiyle birlikte yeni bir hayat kuracak, bu arada boşanmanın kabul edilmez bulunduğu tutucu şirketteki işini kaybetmemeye özen gösterecektir. Zhenya da kendisinden yatağında olması dışında başka bir beklentisi olmayan, varlıklı ve orta yaşlı bir sevgili bulmuştur. Çiftin hâlâ aynı çatı altında yaşamasının tek nedeni ortak mülkleri olan evlerinin henüz satılamamış olması ve 12 yaşındaki oğulları Alyosha'nın bundan sonra ne olacağı konusunda karar verememiş olmalarıdır. Zavallı Alyosha, birbirinden nefret eden anne ve babasının bitip tükenmek bilmeyen kavga, hakaret ve küfürlerinin havada uçuştuğu bir atmosferde yaşamak zorunda kalmıştır. Ayrılığın kaçınılmaz hale geldiği bu aşamada da ne anne ne de baba yeni hayatlarında ona bir yer ayırmıştır. Çiftler arasındaki bu savaş sürerken hiç beklenmedik bir şey olur: Alyosha ortadan kaybolur!

Andrey Zvyagintsev, Elena’da yaptığı gibi bu filminde de kamerasını Rusya’nın seçkin insanlarına çeviriyor. Güvenlikli siteler, kapalı otoparklar, son model bilgisayarlar ve cep telefonları, en iyi marka arabalar ve giysiler, güzellik salonları… Sevgisiz, Rusya’nın bu yeni seçkinlerinin yaşamlarındaki mutsuzluğu ve krizleri göz önüne sererken aslında yükselmekte olan Batı değerlerine de sert bir eleştiri getiriyor. Yaşamında o kadar çok hata yaptıktan sonra, aslında istediği her şeye kavuşmuş olan Zhenya, üstünde Rusya yazan eşofmanıyla, o saray misali yeni evinde, yürüme bandında çok istekli biçimde başladığı koşusunu beklenmedik biçimde durdurur: Hayır, olmamıştır, mutlu değildir, bu Rusya’nın da mutsuzluğundan başka nedir ki? Boris için de durum farklı değildir: Ne yeni oğlu, ne yeni karısı, ne de yeni kayınvalidesi öncekilerden daha mutlu kılmamıştır kendisini. Tek başarıları varlıklı bir erkek bulmak, onun üstünden sorunsuz bir yaşam sürmek olan bir grup Rus kadınını temsil eden yeni karısının belki korktuğu başına gelecek, kendisi gibi düşünen bir başka kadın tarafından Boris belki de yeniden ayartılacaktır.

Arama çalışmaları sürerken hem Boris hem de Zhenya, oğullarının olmadığı yaşamlarını sürdürmeye devam ederler. Her ikisi de hayatlarını bundan sonra sürdürecekleri yeni eşlerini bulmuşlardır. Boris yeniden baba olacaktır, yeni sevgilisi doğurmak üzeredir, Boris’in yeni oğluna annesiyle birlikte bebek kıyafetleri seçmekle meşguldür. Hamile kalmış olmanın hep pişmanlığını yaşamış olan Zhenya yeni hayatında bu hatayı tekrarlamayacak gibi görünmektedir. Tam bu sırada bulunan bir çocuk cesedini teşhis etmeleri istenir. Karşılaşma gerçekten çok dokunaklı olur. İlk tepkiyi çığlık atan Zhenya verir, Boris ise hıçkırıklarını biraz daha erteleyebilmiştir. İzleyici talihsiz Alyosha’nın zavallı bedeninin en sonunda bulunduğunu düşünür. Ama hayır, Zhenya cesedin Alyosha’ya ait olmadığını söyler, Boris sanki emin değildir. Beden o kadar kötü durumdadır ki gönüllü temsilcisi DNA testi yapılması gerektiğini söyler. Boris ve Zhenya için cesedin artık Alyosha’ya ait olup olmadığının bir önemi kalmamıştır. Bu ceset Alyosha değilse bile onunla aynı kaderi paylaşan bir başka çocuğundur işte! Alyosha’nın bu durumdaki bedeni de bir yerlerde bulunmayı beklemektedir!
Gerçekten ne olmuştur Alyosha’ya? Yönetmen bunun kesin yanıtını vermez izleyiciye. Alyosha gerçekten o morgda mıydı yoksa nehirin dibinde mi kaldı? Yönetmenin filmin başında ve sonunda ısrarla gösterdiği nehir ve ağaca asılı kalan plastik şerit, Alyosha’nın oralarda bir yerlerde olduğunu düşündürse de gerçeği hiç kimse bilemez. Yakınlarını kaybeden bütün insanlar gibi Boris ve Zhenya da gerçeği asla bilemeyecektir. Televizyona boş gözlerle bakarken veya yürüme bandında koşarken kafalarında sonsuz ve cansıkıcı olasılıklar sürekli canlanacaktır. Alyosha’nın kendine ait tek şey olan odası boşaltılır, duvarlara astığı çocukca resimler kaldırılır, duvar kâğıtları sökülür; çocukların oyun alanını gören penceresinden, kimbilir belki de kendisiyle benzer bir kaderi paylaşacak bir başka çocuk bakacaktır bundan sonra… Alyosha’dan geriye duraklarda, ağaçlarda hala asılı duran birkaç solmuş ilan ile ağaca asılı kalan o plastik şerit kalmıştır.

Yönetmen, başlangıçta Alyosha’nın kayboluşunu ciddiye almayan devlet kurumlarını eleştirirken, çocuğun arandığı mekânlardan biri olan metruk binada Rusya’nın dökülen taraflarını da adeta gün yüzüne çıkartır. Bu süreçte umut veren tek oluşum, kayıpları bulmak için insani bir dürtüyle bir araya gelen gönüllülerden oluşan topluluktur. Yeni Rusya’nın sevgisizliğini, belki de Boris’in yaşadıklarının ayna hayalini yaşayan, Zhenya’nın olgun sevgilisi ifade eder: “Sevgisiz yaşanmaz!”

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Sevgisiz

Orijinal adı

Nelyubov

İngilizce adı

Loveless

Yönetmen

Andrey Zvyagintsev

Yapım yılı

2017

Yapımcı ülke

Rusya, Fransa, Almayan, Belçika

Orijinal dil

Rusca

Süresi

127 dakika

Eserin yazarı

Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev

Oyuncular

Maryana Spivak, Vladimir Vdovichenkov, Aleksey Rozin, Matvey Novikov, Yanina Hope, Anastasiya Stezhko, Varvara Shmykova, Andris Keiss, Polina Aug, Evgeniya Dmitrieva, Marina Vasileva, Daria Pisareva, Aleksey Fateev, Kristina Isaykina, Anna Gulyarenko

IMDB Puanı

7.9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
442 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın