• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret332295
Stanley Kubrick: Filmlerde Bir Hayat

Sinemanın gelmiş geçmiş en büyük yönetmenlerinden Stanley Kubrick’in yaşamı bir film gibi geçer gözümüzün önünden. Çocukluğunda kamerayla tanışan küçük Stanley ile biz de tanışır, fotoğraf makinesiyle çektiği muhteşem fotoğrafları görür, sinemaya nasıl adım attığını öğreniriz. Sonra az ama öz filmografisi gelir sırayla "Fear and Desire", "Killer's Kiss", "The Killing", "Paths of Glory", "Spartacus", "Lolita", "Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb", "2001: A Space Odyssey", "A Clockwork Orange", "Barry Lyndon", "The Shining", "Full Metal Jacket" ve nihayet "Eyes Wide Shut". Onun sinemaya yaptığı derin etkiyi Steven Spielberg, Martin Scorsese ve Woody Allen gibi diğer büyük yönetmenlerden öğrenir, onunla sette çalışmanın ne demek olduğunu Peter Ustinov, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Nicole Kidman ve Tom Cruise gibi oyunculardan dinler, bir taraftan da ailesini tanırız. Stanley Kubrick: Filmlerde Bir Hayat, Kubrick’i daha yakından tanımak, sinemasını daha iyi anlamak için kaçırılmaması gereken bir fırsat ve elbette ona bir saygı duruşudur.

Kubrick'in defalarca satranç oynarken de görüldüğü film, satranç tutkusuyla tanınan ünlü yönetmenin bu yönünü de bize daha yakından anlatır:
“Her açıdan bir satranç oyuncusuydu: Hem dikkatli, hem saldırgan. Büyük riskler alır, ama her hamleyi büyük bir dikkatle hesaplardı.”
“Day of the Fight'tan sonra Look'tan istifa edip kendini film yapmaya adadı. Greenwich Village'e taşındı. Kısa belgeseller çekiyor, Washington Meydanı'nda satranç oynuyor ve bir filmi finanse etmeye yetmeyecek paralar için turnuvalara giriyordu.”
“Usta bir satranç oyuncusuydu.”
“Korkusuz biriydi, ödü patlasa bile bunu göstermez, göstermemesi gerektiğini bilirdi. Önemli olan şeye konsantre olmakta olağanüstü yeteneği vardı. Dikkatinin bozulmasına izin vermezdi. Duygusal karmaşa veya büyük bir üzüntü de yaşasa buna izin vermezdi. Belki bir satranç kuralı; Bunların onu etkilemesine izin vermezdi.”
“Savaş, satranç ve sinemayı kıyaslamayı ve her şeyi bir muharebe gibi görme fikrini seviyordu. Bütün yönetmenler filmlerle savaş mukayesesini sever. Tabii ki, hiç kimsenin planında karışık sonuçlar yoktur. Bu kadar titiz plan yapan biri işler ters gidince ortalığı yıkıyor. Stanley'nin korktuğu tek şey böyle bir hata yapmaktı. Kontrol etmeden kaptırıp gitmek. Onda satranççı ruhu vardı. Belki bu yüzden çok uzun arayla film yapardı.”
“Çok yoğun bir çalışmaydı, ara sıra derdim ki: "Kaslarımı açmalıyım, Stanley." O da 'Pingpong' derdi. Hep beni yenmeye çalışıyordu ama hiç yenemedi, pingpongda. Satranç ayrı konu. Eğlenir, oynar, geri dönerdik.”

FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Stanley Kubrick: Filmlerde Bir Hayat

Orijinal adı

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

İngilizce adı

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Yönetmen

Jan Harlan

Yapım yılı

2001

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

142 dakika

Oyuncular

Stanley Kubrick, Barbara Kroner, Steven Marcus, Alexander Singer, Paul Mazursky, Irene Kane, Sybil Taylor, James B. Harris, Marie Windsor, Richard Schickel, Christiane Kubrick, Peter Ustinov, Louis C. Blau, Anthony Frewin, Alex Cox, Woody Allen, Paul Lashmar, John Calley, Ken Adam, Sydney Pollack, Arthur C. Clarke, Brian Aldiss, Douglas Trumbull, Keir Dullea, Tony Palmer, György Ligeti, Jack Nicholson, Anya Kubrick, Malcolm McDowell, Alan Parker, Leon Vitali, Terry Semel, Ed Di Giulio, Allen Daviau, Milena Canonero, Steven Berkoff, Shelley Duvall, Wendy Carlos, Katharina Kubrick, Mike Herrtage, Margaret Adams, Michael Herr, Matthew Modine, Philip Hobbs, Douglas Milsome, Alan Yentob, Nicole Kidman, Tom Cruise, Martin Scorsese, Steven Spielberg, Jan Harlan, Vivian Kubrick

IMDB Puanı

8.0

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

 

  
2545 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın