• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret332297
Peygamberler Tarihi

Başlangıçta Tanrı, gökleri ve yeri yarattı. Yer şekilsiz ve boştu ve engin yüzü üzerinde karanlık vardı. Ve Tanrı'nın ruhu, suların yüzünde hareket ediyordu. Ve Tanrı dedi ki: "Işık olsun." Ve ışık oldu.

Ülkemizde Peygamberler Tarihi: Kısası Enbiya adıyla gösterilen film Eski Ahit’in başlıca konularına odaklanıyor: Adem ve Havva’nın yaratılışı, yasak meyvenin yenmesi ve Cennet bahçesinden kovuluş, Habil ve Kabil, Nuh’un Gemisi ve Tufan, Sodom ve Gomorra’nın helak edilişi, İbrahim ve oğullarından İshak’ın kurban edilmesi.

Sinemanın devlerinden John Huston filmi yönetmekle kalmıyor, önemli rollerden Nuh’u da başarıyla canlandırıyor. Yönetmen bu iyi bilinen öyküyü izleyicinin heyecanla izleyeceği bir serüven filmine dönüştürmeyi başarıyor. Özellikle Yaratılış, Nuh’un tufana hazırlanışı ve İshak’ın kurban ediliş bölümleri filmin genelinden daha etkileyici bölümleri olarak öne çıkıyor.

Kurban edilmesi istenen oğulun İbrahim mi yoksa İshak mı olduğu halen tartışılmaya devam etsede film açıkça ishak’ı işaret ediyor. Kurban olan çocukla ilgili olarak süregelen bu tartışmanın arka planında Yahudi ve Müslümanların, kurban olma şerefini kendi atalarına ait bir şeref olarak görmeleri şeklinde siyasi bir sebepten kaynaklandığı ileri sürülmektedir.

Peygamberler Tarihi oldukça zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Ünlü oyuncuların adlarına yakışır performans gösterdikleri rahatlıkla söylenebilir. Peter O'Toole’un Sodom ve Gomorra’yı helak eden üç meleği birden canlandırması gerçekten görülmeye değer. Film dini mesajlarının çok ötesinde, insanlığın en önemli miraslarından birini başarıyla yeniden anlatışıyla izlenmeyi hak ediyor.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Peygamberler Tarihi: Kısası Enbiya

Orijinal adı

The Bible: In the Beginning...

İngilizce adı

The Bible: In the Beginning...

Yönetmen

John Huston

Yapım yılı

1966

Yapımcı ülke

ABD

Orijinal dil

İngilizce

Süresi

174 dakika

Oyuncular

Michael Parks, Ulla Bergryd, Richard Harris, John Huston, Stephen Boyd, George C. Scott, Ava Gardner, Peter O'Toole, Zoe Sallis, Gabriele Ferzetti, Eleonora Rossi Drago, Franco Nero, Pupella Maggio, Robert Rietty, Peter Heinze

IMDB Puanı

6.3

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

 

  
2712 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın