• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam127
Toplam Ziyaret332299
Son Hamle

Sigorta dedektifi David Assmann’ın şüpheleri genç ve güzel bir kadın olan Jill Monhaupt üstünde yoğunlaşmıştır. David, varlıklı bir kadın olmasına karşın, Jill’in antika değeri olan bir grup küçük heykelciğin peşinde olduğunu düşünmekte, ancak neden onlara karşı bir takıntısı olduğunu anlayamamaktadır. Bu sevimli hırsızla yakınlaşınca onun çekimine kapılmaktan kendini alamaz. Bu güne kadar 31 heykelciği elde ettiği düşünülen Jill, koleksiyonun son parçasına ulaşmak üzeredir. Diğer taraftan polis de Jill’in peşindedir.

Son Hamle, küçük bütçeli bir polisiye film izlenimi veriyor. Baş kadın oyuncunun peşindekileri atlatarak küçük heykelcikleri çaldığı sahneler aksiyon seven izleyiciler için oldukça tatminkar. İzleyiciyi kendisiyle özdeşleştirmeyi başaran, kötü eylemler yapsa da özü iyi kahramanlar için mutlu sonla biten film kendini izletmekte hiç zorlanmıyor.

Son Hamle, satranca düşkün olan bu kadının amacını, özellikle satranç sever izleyici için, başından ilan ediyor. Yönetmen filmin ancak ortalarında Jill’in satranç tutkusunun kaynağını açığa çıkarıyor. Çocukluğunda, babaları tarafından kardeşiyle birlikte sürekli bir odaya kapatılarak cezalandırılan iki kardeşin burada bulabildikleri tek şey bir satranç takımıdır. Böylece ceza saatleri onlar için giderek eğlenceli bir hale gelmiştir. Yıllar sonra, iki kardeş büyüdüğünde, dünyadaki en eski satranç takımıyla oynamak gibi bir saplantıları gelişir. Ancak bu eski takımın taşları farklı yerlere dağılmış, onların gerçek yapılış amacı kardeşler dışında henüz kimse tarafından anlaşılamamıştır. Çoğu satılık olmayan bu tarihi eserlerin elde edilebilmesi için geriye bir tek yol kalmıştır: Çalmak!

Film, eşsiz bir tarihi değere sahip olan Lewis satranç taşlarından ilham alıyor. Kuzey Avrupa kökenli bu satranç taşlarının tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor. Deniz ayısı dişinden oyulan taşlardan, günümüze kadar iki takımı tamamlanmış olmak üzere, dört satranç takımına ait toplam 78 taştan oluşmaktadır. Satranç taşları adını bulundukları Lewis adasından almaktadır. Günümüzde büyük çoğunluğu British Museum’da sergilenen taşlar, Harry Potter ve Felsefe Taşı ile Masum Hamleler filmlerinde de görülebilir.FİLMİN KÜNYESİ

Türkçe adı

Son Hamle

Orijinal adı

Geliebte Diebin

İngilizce adı

Seven Moves to Checkmate

Yönetmen

Thomas Roth

Yapım yılı

2002

Yapımcı ülke

Almanya

Orijinal dil

Almanca

Süresi

92 dakika

Eserin yazarı

Timo Berndt

Oyuncular

Bettina Zimmermann, Thure Riefenstein, Jürgen Tarrach, Renate Krößner, Wolfgang S. Zechmayer, Thomas Nötzig, Dietrich Hollinderbäumer

IMDB Puanı

5.8

 

 

  

 

© 2013 www.erginciftci.com

Tüm Hakları Saklıdır.

 

 

 

 

  
2143 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın