• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret332295
Coronavirüs Salgınında Maske Kullanılması


Coronavirüs alınan bütün önlemlere rağmen ülkemizin sınırlarını aştı ve artık aramızda dolaşıyor. Ülkemizde hastalığın yayılımını önlemek için halen ciddi önlemler alınıyor ve bu önlemlerin giderek sıkılaşması bekleniyor. Hastalığın yayılımını olabildiğince azaltmak ve bu salgını en az hasarla atlatmak için bu önlemlere sıkı biçimde uyulması gerekiyor.

Hastalıktan korunma konusunda el temizliği, hastalardan uzak durma, kalabalıklardan kaçınma gibi genel önlemler üstünde yaygın bir uzlaşı oluşmuş durumda. Diğer taraftan maske kullanımı konusunda bazı tartışmalar sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yalnızca hasta olanların maske takmasını öneriyor. Bunun yanında, hastalara bakım veren sağlık çalışanlarının virüsten korunması amacıyla yüksek koruma düzeyine sahip maskelerin (respiratör) (Amerikan standardına göre N95, N97, N99 ve Avrupa standardına göre FFP2 ve FFP3) kullanılması gerekiyor. Bu tür respiratörlerin sağlıklı kişiler tarafından kullanılması onlara gerçekten ihtiyaç duyanların maskelerden mahrum bırakılması gibi bir tehlike içeriyor.Bununla birlikte tamamen sağlıklı kişilerin cerrahi maske takıp takmaması gerektiği konusu bütünüyle açıklığa kavuşmuş görünmüyor. Salgının başladığı Çin’de maske kullanımı yaygın biçimde uygulanmış ve hastalık bu bölgede kontrol altına alınabilmişti. Çin’de hastalık için inşa edilen hastane kapatılırken sağlık çalışanlarının maskelerini de çıkarttıkları görüntüler bütün insanlığa umut oldu. Acaba Çin’de bu maskelerin kullanılması sağlıklı kişileri hastalıktan korumuş olabilir mi? Hastalığın yaygın görüldüğü kesimlerde maske kullanılması hasta olmasına karşın hastalığı hafif geçiren kişilerin virüsü çevreye yaymalarını önlemiş olmalı. Buradan, virüsün dolaşımda olduğu, dolayısıyla kimin hasta olduğunun anlaşılamadığı topluluklarda maske kullanılmasının faydalı olacağı sonucu çıkartılabilir. Sağlıklı kişilerin de maske kullanarak virüsten bir miktar koruma sağlaması beklenebilir.

Bu aşamada maskelerin doğru biçimde kullanılması gerektiği vurgulanmalıdır. Maskelerin yanlış kullanılması, hastalıktan korumak bir tarafa, hastalığa yakalanma olasılığını arttırma riski taşımaktadır.

Sağlıklıysanız, coronavirüs enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiye bakıyorsanız mutlaka maske takmanız gerekir.
Hastaysanız, öksürük veya hapşırma gibi şikâyetleriniz varsa mutlaka maske takmalısınız.

Maskelerin yalnızca elleri sabunla yıkama veya alkolle el temizliği ile birlikte kullanıldığında etkili olduğunu unutmayın.
Bir maske kullanılacaksanız nasıl takılacağını, nasıl çıkartılıp imha edileceğini bilmelisiniz:

Maskeyi takmadan önce, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.

Maskenin ağız ve burnu tam olarak örttüğünü, yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.

Maskeyi kullanırken ona dokunmaktan kaçının; olur da dokunursanız, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.

Maske ıslanırsa yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri yeniden kullanmayın.

Maskeyi çıkartırken maskenin önüne dokunmayın, arkadan çıkartın ve hemen kapalı bir çöp kutusuna atın, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.
  
2661 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın