• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret328190
Maske Tak Türkiye!


Coronavirüs alınan bütün önlemlere rağmen ülkemizin sınırlarını aştı, aramızda dolaşmaya başladı ve maalesef ilk canımızı da aldı. Ülkemizde hastalığın yayılımını önlemek için ciddi önlemler alındı. Bu önlemlerin hastalığın yayılma hızına göre giderek sıkılaştırılması şaşırtıcı olmaz. Hastalığın yayılımını olabildiğince azaltmak ve bu salgını en az hasarla atlatmak için bu önlemlere sıkı biçimde uyulması gerekiyor.

Hastalıktan korunma konusunda el temizliği, hastalardan uzak durma, kalabalıklardan kaçınma ve evde kalma gibi genel önlemler üstünde yaygın bir uzlaşı oluşmuş durumda.

Hasta olduğu bilinen veya hasta olduğundan şüphe duyulan kişilerin bakımını yapan sağlık çalışanlarının mutlaka yüksek güvenlikli maske (respiratör) takması gerekiyor.

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi şikâyeti olan hastaların da maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Tamamen sağlıklı iseniz maske konusunda ne yapmalısınız?

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yalnızca hasta olanların maske takmasını öneriyor. Bu önerinin yapılmasına temel oluşturan durumlar şunlar olabilir:
  1. Hastalıktan korunmada en etkili olan yüksek koruma düzeyine sahip maskelerin (respiratör) kullanımının zor oluşu, sayısının kısıtlı ve pahalı olması, bu tür respiratörlerin sağlıklı kişiler tarafından kullanılması sonucunda onlara gerçekten ihtiyaç duyan sağlık çalışanlarının bu maskelerden mahrum kalabilecek olması.
  2. Doğru maske kullanımının eğitim gerektirmesi, yanlış kullanılma durumunda maskelerin enfeksiyon riskini arttırması.
  3. Yaşadığımız salgın döneminde yeterince maske sağlanmasının neredeyse olanaksız oluşu.  

Salgının başladığı Çin’de maske kullanımı yaygın biçimde uygulanmış ve hastalık bu bölgede kontrol altına alınabilmişti. Acaba Çin’de bu maskelerin kullanılması sağlıklı kişileri hastalıktan korumuş olabilir mi? Sağlıklı kişiler de dâhil olmak üzere yaygın maske kullanımının olası faydaları şunlar olabilir:

  1. Sağlıklı sanılan kişiler aslında öyle olmayabilirler, virüsü almış ve çevreye saçıyor olabilirler. Maske kullanımı coronavirüs dâhil solunum yolu virüslerini çevreye saçılmasını önemli oranda engelleyecektir.
  2. Sağlıklı kişiler, yakın temasa geçtikleri hastalardan, kalabalık ortamlarda bulunan hastalardan saçılan virüslerden, kısıtlı da olsa, bir miktar korunabilecektir.

Sağlıklı kişilerin de kullanabileceği kadar maskemiz var mı? Dünyada hiçbir ülkenin bu olanağa sahip olmadığını görüyoruz. Ancak mevcut maskelerin tasarruflu kullanılması, hatta çeşitli malzemelerle bariyer oluşturan maskeler üretilmesi mümkündür. Bu konuda yoğunlaşırsa etkili ve kullanışlı maskelerin kısa sürede üretilmesi mümkündür.

Bu aşamada maskelerin doğru biçimde kullanılması gerektiği bir kez daha vurgulanmalıdır. Maskelerin yanlış kullanılması, hastalıktan korumak bir tarafa, hastalığa yakalanma olasılığını arttırma riski de taşımaktadır.

Sağlıklıysanız, coronavirüs enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiye bakıyorsanız mutlaka maske takmanız gerekir.
Hastaysanız, öksürük veya hapşırma gibi şikâyetleriniz varsa mutlaka maske takmalısınız.

Maskelerin yalnızca elleri sabunla yıkama veya alkolle el temizliği ile birlikte kullanıldığında etkili olduğunu unutmayın.
Bir maske kullanılacaksanız nasıl takılacağını, nasıl çıkartılıp imha edileceğini bilmelisiniz:

Maskeyi takmadan önce, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.

Maskenin ağız ve burnu tam olarak örttüğünü, yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.

Maskeyi kullanırken ona dokunmaktan kaçının; olur da dokunursanız, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.

Maske ıslanırsa yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri yeniden kullanmayın.

Maskeyi çıkartırken maskenin önüne dokunmayın, arkadan çıkartın ve hemen kapalı bir çöp kutusuna atın, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya kolonya/alkollü el dezenfektanı ile temizleyin.
  
2449 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın